PARTNER PORTALU
  • BGK

15 zezwoleń na działalność gospodarczą w SE w Mielcu

  • PAP    21 stycznia 2013 - 18:54
15 zezwoleń na działalność gospodarczą w SE w Mielcu

W ubiegłym roku na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park w Mielcu (Podkarpackie) wydano 15 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Inwestorzy zadeklarowali nakłady w wysokości prawie 244 mln zł i utworzenie ponad 370 miejsc pracy.
Jak powiedział Krzysztof Ślęzak, zastępca dyrektora mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, który zarządza strefą, z 15 zezwoleń trzy otrzymały firmy już działające w strefie, które realizują w niej nowe projekty lub rozbudowują fabryki.

"Sądzę, że wśród najważniejszych nowych zezwoleń można wymienić pojawienie się pierwszego inwestora azjatyckiego w naszej strefie, który zdecydował się w Zagórzu wybudować swoją fabrykę" - dodał.

Czytaj też:  Inwestycje w strefach warte 83,87 mld zł

Japońska spółka TRI Poland kupiła za 600 tys. zł 4-hektarową działkę w podstrefie w Zagórzu. Powstanie tam nowy zakład, w którym docelowo zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób. Rozpoczęcie produkcji części samochodowych planowane jest na sierpień br. Inwestycja warta jest ok. 11 mln euro.

Spośród wydanych w ub. roku zezwoleń najwięcej było w podstrefie Lublin - cztery; natomiast na obszarze strefy w Mielcu i w podstrefie Szczecin - po trzy; w podstrefie Trzebownisko - dwa oraz po jednym w podstrefach: Leżajsk, Zagórz i Lubartów.

Zdaniem Ślęzaka, obecny rok nie powinien być gorszy niż ubiegły. "Planujemy, że wydamy podobną ilość zezwoleń. Już trwają procedury wydania zezwoleń i pierwszymi inwestorami w strefie będą firmy z sektora medycznego i metalowego" - zaznaczył.

Dodał, że złożone zostały dwa wnioski do Ministerstwa Gospodarki o rozszerzenie granic strefy o 53,4 ha. Większe mają być podstrefy w Mielcu, Dębicy, Rzeszowie i Szczecinie oraz mają powstać nowe podstrefy w Łańcucie, Radymnie i Sędziszowie Małopolskim. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w pierwszym kwartale br.

Ślęzak dodał, że w tym roku rozpocznie się uzbrajanie 30 ha w strefie w Mielcu. Inwestycja ta zakończyć się ma w przyszłym roku.

SSE Euro-Park w Mielcu jest najstarszą strefą w Polsce, powstała w 1995 r. Strefa ma ponad 1,2 tys. ha i jest zlokalizowana w 23 miejscowościach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce, a także w Szczecinie. Od początku powstania strefy nakłady poniesione przez inwestorów wynoszą ponad 5,4 mld zł, a zatrudnienie przekroczyło 20 tys. osób; wydano do tej pory 231 zezwoleń na prowadzenie działalności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.