150 tys. podpisów przeciw reorganizacji sądów

- PSL złożyło w poniedziałek w Sejmie obywatelski projekt, który ma zablokować planowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości reorganizację sądów rejonowych. Wraz z projektem działacze Stronnictwa przynieśli do Sejmu 150 tys. podpisów poparcia.
150 tys. podpisów przeciw reorganizacji sądów

ZAKTUALIZOWANA: Przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiadał od początku 2012 r. Zmiany - które miałyby wejść w życie od 2013 r. - mają, w zamierzeniach ministerstwa, służyć lepszemu wykorzystaniu kadry sędziowskiej. Według planów 79 sądów rejonowych miałoby zostać przekształconych w wydziały zamiejscowe większych jednostek.

"Od początku uważaliśmy, że pomysł ministra Gowina, który będzie falandyzacją prawa, pomysł likwidacji kilkudziesięciu sądów rejonowych jest chybiony i niepotrzebny" - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PSL Jan Bury. Jednocześnie zaznaczył, że zdaniem ludowców Polsce potrzebne są "głębokie zmiany w sądownictwie", ale powinny one dotyczyć kwestii proceduralnych, a nie struktury organizacyjnej.

Według Burego oszczędności, jakie przyniesie planowana przez Gowina reorganizacja sądów, są "minimalne, a nawet śmieszne", natomiast koszty społeczne tego kroku - dodał - bardzo znaczące. Poseł zaznaczył, że w reakcji na "niepotrzebne pomysły" szefa resortu sprawiedliwości pojawił się pomysł obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej blokującej te plany. Pod projektem - mówił - zebrano ponad 150 tys. podpisów w czasie krótszym niż to jest wymagane prawem.

"Jesteśmy przekonani, że ten projekt, który zakłada, że w formie ustawy będą tworzone lub znoszone siedziby sadów apelacyjnych, okręgowych, rejonowych, po wsze czasy spowoduje, że ani minister Gowin, ani jego następcy nie będą nigdy mieli niepotrzebnych pomysłów likwidacji sądów" - podkreślił Bury.

Według PSL lepszą organizację pracy sądów można zapewnić bez ich łączenia, m.in. poprzez przenoszenie do innych sądów spraw niewymagających osobistego stawiennictwa lub możliwość czasowego delegowania sędziów do sądów, które mają problemy z terminowym rozpatrywaniem spraw.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU