PARTNER PORTALU
  • BGK

150 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim

  • PAP/AT    19 czerwca 2015 - 08:28
150 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Na zadania inwestycyjne i remontowe zarezerwowano 100 tys. zł, a inicjatywy dotyczące kultury - 50 tys. zł. (fot.um.ostrowiec.pl)

Ruszył pierwszy budżet obywatelski w Ostrowcu Świętokrzyskim. Samorząd przeznaczył na niego 150 tys. zł. - W tym roku to skromne środki finansowe. Chcemy zobaczyć jak ten projekt ruszy - mówi wiceprezydent Ostrowca, Marzena Dębniak.
Przez cały lipiec mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego będą mogli zgłaszać propozycje projektów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2015 r. W myśl regulaminu, poza przedsięwzięciami inwestycyjnymi, będzie można proponować także inicjatywy związane z kulturą.

Uchwałę, zobowiązującą prezydenta miasta do przeprowadzenia konsultacji społecznych, jakimi będzie realizacja budżetu partycypacyjnego, ostrowieccy radni podjęli na początku czerwca.

Pierwszy budżet w Ostrowcu

Ponieważ przedsięwzięcie podjęto w mieście po raz pierwszy i dotyczy realizowanego już w tym roku budżetu samorządu, na budżet obywatelski przeznaczono 150 tys. zł. "W tym roku to skromne środki finansowe. Chcemy zobaczyć jak ten projekt ruszy. Jeżeli będzie duże zainteresowanie mieszkańców, przygotowujemy się do znacznego podniesienia tych środków w przyszłym roku" - powiedziała wiceprezydent Ostrowca, Marzena Dębniak.

Jak dodała, do tej pory wiele inicjatyw mieszkańców było realizowanych przez wnioski rad osiedlowych. "Chcieliśmy rozbudować wśród mieszkańców świadomość wpływania na określone zadania, które realizuje miasto, by mogli się w nie aktywnie włączyć. Dlatego postawiliśmy na bezpośredni wpływ ostrowczan na te decyzje" - podkreśliła Dębniak.

Na zadania inwestycyjne i remontowe zarezerwowano 100 tys. zł, a inicjatywy dotyczące kultury - 50 tys. zł.

Zgłaszanie projektów do 1 lipca

Zgłaszanie projektów ruszy 1 lipca i potrwa miesiąc. Wypełniony formularz będzie można przesłać pocztą tradycyjną, elektroniczną lub samemu złożyć w magistracie. Projekt będzie musiał mieć poparcie co najmniej dwudziestu mieszkańców. Pomysły mogą zgłaszać i popierać także osoby niepełnoletnie - po przedstawieniu pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.

Projekty muszą dotyczyć zadań, które będą mogły zostać zrealizowane w ciągu roku. Zastrzeżono m. in. że nie mogą być to pomysły generujące po ich realizacji wysokie koszty utrzymania, ani związane z częścią realizacji jakiegoś przedsięwzięcia - np. polegające na opracowaniu jedynie projektu inwestycji.

Wnioskodawcy będą musieli podać też argumenty dotyczące tego, w jaki sposób realizacja pomysłu wpłynie na życie mieszkańców lub jaki problem pomoże rozwiązać.

Każdy będzie mógł złożyć i poprzeć dowolną liczbę projektów. W sierpniu będą one weryfikowane przez urzędników pod względem formalnym i kosztowym, a najpóźniej 7 września zostanie opublikowane lista pomysłów dopuszczonych pod głosowanie oraz odrzuconych.

Głosowanie we wrześniu

Mieszkańcy - jedynie pełnoletni - będą głosowali między 8 a 15 września. Ostrowiec zostanie podzielony na cztery obwody, do których będą przypisane poszczególne osiedla. Głosowanie w wyznaczonych punktach konsultacyjnych, będzie polegało na poparciu podpisem jednego projektu. Wybór mieszkańców będzie ogłoszony najpóźniej 21 września.

Inicjatywie będzie towarzyszyła kampania informacyjna, wyjaśniająca zasady przedsięwzięcia i zachęcająca ostrowczan do zaangażowania się w budżet obywatelski.

W woj. świętokrzyskim realizację budżetu partycypacyjnego podjęły niedawno samorządy Starachowic (po raz drugi) z kwotą 1,2 mln zł i Sandomierza - co najmniej 500 tys. zł. Projekty, które zostaną wybrane w tym roku, będą ujęte w budżecie tych samorządów na 2016 r.

Nad przygotowaniem zasad realizacji podobnej inicjatywy pracują też władze Skarżyska-Kamiennej - mają być one gotowe do końca czerwca. Wówczas też będzie wiadomo, jak duże pieniądze będą przeznaczone na realizację projektów.

Z kolei mieszkańcy Kielc trzeci raz głosują nad projektami do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego - wybierają spośród 96 przedsięwzięć. Najwięcej inicjatyw dotyczy budowy placów zabaw, boisk, ścieżek rowerowych i siłowni zewnętrznych. To, w jaki sposób zostanie rozdysponowane 5 mln zł, które samorząd przeznaczył na budżet partycypacyjny, okaże się najpóźniej 3 lipca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.