PARTNER PORTALU
  • BGK

17 mln zł od rządu dla Opolszczyzny

  • PAP    17 czerwca 2010 - 12:45

MSWiA przekazało samorządom Opolszczyzny pierwsze środki z rezerwy na usuwanie klęsk żywiołowych, przeznaczone na odbudowę infrastruktury. Pierwsza transza środków na odbudowę wałów i dróg w Opolskiem to prawie 17 mln zł.
- Dziś uruchamiamy środki dla Opolszczyzny i woj. dolnośląskiego, w najbliższych dniach dla kolejnych województw. Poprosiliśmy wojewodów, żeby do 10 czerwca oszacowali najpilniejsze potrzeby - to, co trzeba zrobić natychmiast - i na to właśnie przeznaczone są dzisiejsze środki - powiedział na konferencji prasowej w Opolu sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

W Opolu promesy na pieniądze na odbudowę zniszczonej infrastruktury odebrał samorząd województwa (prawie 10 mln zł), brzeskie starostwo (4 mln), miasto Opole (1,5 mln), powiat opolski (prawie 880 tys.) i starostwo w Krapkowicach (450 tys.).

Siemoniak zaznaczył, że kolejne środki dla samorządów zostaną wydane z rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych jeszcze w tym roku. Będą one rozdysponowane po kolejnych szacunkach strat prowadzonych przez wojewodów. "Uznaliśmy, że ze względu na skalę strat trzeba te działania rozdzielić na etapy, żeby te inwestycje nie czekały. Założenie jest takie, że to są pierwsze pieniądze, potem będą jeszcze kolejne środki" - zapowiedział.

Pieniądze zostaną przeznaczone na naprawę wałów w najbardziej zagrożonych miejscach i odbudowę infrastruktury drogowej. Samorząd województwa wyda rządową pomoc głównie na wały, których naprawa pochłonie ponad 6 milionów, pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na remonty dróg i mostów.

Siemoniak, mówiąc o rządowych środkach na usuwanie skutków powodzi, podkreślił, że na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych uruchomiono łącznie 212 mln zł. "Do wczoraj wypłacono już ponad 63 miliony, prawie 20 tys. rodzin otrzymało już tę pomoc. Z kolei na naprawę wałów z rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych zostało uruchomione 108 mln zł" - wyliczał sekretarz stanu w MSWiA.

Dodał, że ministerstwo uruchomiło już także środki dla gmin, na których terenie występują osuwiska gruntu. - Na razie dla dwóch gmin - Lanckorony i Limanowej, ale ta skala będzie znacznie większa - zapowiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.