PARTNER PORTALU
  • BGK

18 mln na usuwanie zniszczeń w lubelskim

  • PAP    18 lutego 2013 - 12:00
18 mln na usuwanie zniszczeń w lubelskim

Ponad 18 mln zł z budżetu państwa otrzyma 37 samorządów w województwie lubelskim na usuwanie zniszczeń spowodowanych klęskami żywiołowymi oraz zabezpieczenie wąwozów lessowych przed erozją. Pieniądze przeznaczone zostaną głównie na remonty dróg.
W poniedziałek, w Lublinie promesy dofinansowania wręczyli samorządowcom wiceminister w resorcie Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Karpiński oraz wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc.

Pieniądze pochodzą ze specjalnej rezerwy w budżecie państwa, która jest przeznaczona m.in. na usuwanie zniszczeń spowodowanych powodzią w 2010 r. W tym roku wynosi - 1,4 mld zł. "Około pół miliarda złotych z tej puli zarezerwowane jest na infrastrukturę dla samorządów" - powiedział Karpiński.

Promesy otrzymały trzy powiaty: lubelski, kraśnicki i opolski oraz 34 gminy, na łączną kwotę 18 mln 260 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną głównie na remonty dróg.

Największą dotację 2 mln 660 tys. zł przyznano gminie Komarów Osada. "Złożyliśmy wnioski na dofinansowanie remontów ośmiu odcinków dróg, po 200-300 metrów każdy. Nasza gmina położona jest na terenach pagórkowatych, silne opady powodują, że woda zabiera część drogi. Od kilku lat dostajemy dotacje z ministerstwa, wiele już udało się zrobić, bardzo to poprawiło infrastrukturę drogową w naszej gminie" - powiedziała wójt gminy Komarów-Osada Wiesława Sieńkowska.

W ubiegłym roku w Lubelskiem budżetowe dotacje na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w wysokości 28,7 mln zł, otrzymały 44 samorządy. Odbudowano 81 odcinków dróg gminnych i powiatowych o łącznej długości 44,1 mln zł oraz siedem mostów; zabezpieczono przed erozją 46 wąwozów, przez które biegną drogi o długości 15,6 km.

W 2011 r. dotacje dla 58 samorządów wyniosły 27,5 mln zł. Wykorzystano je na odbudowę 81 odcinków dróg o długości 45,8 km, trzech mostów oraz zabezpieczenie ponad 20 km dróg biegnących w 57 wąwozach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.