PARTNER PORTALU
  • BGK

18 mln na usuwanie zniszczeń w lubelskim

  • PAP    18 lutego 2013 - 12:00
18 mln na usuwanie zniszczeń w lubelskim

Ponad 18 mln zł z budżetu państwa otrzyma 37 samorządów w województwie lubelskim na usuwanie zniszczeń spowodowanych klęskami żywiołowymi oraz zabezpieczenie wąwozów lessowych przed erozją. Pieniądze przeznaczone zostaną głównie na remonty dróg.
W poniedziałek, w Lublinie promesy dofinansowania wręczyli samorządowcom wiceminister w resorcie Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Karpiński oraz wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc.

Pieniądze pochodzą ze specjalnej rezerwy w budżecie państwa, która jest przeznaczona m.in. na usuwanie zniszczeń spowodowanych powodzią w 2010 r. W tym roku wynosi - 1,4 mld zł. "Około pół miliarda złotych z tej puli zarezerwowane jest na infrastrukturę dla samorządów" - powiedział Karpiński.

Promesy otrzymały trzy powiaty: lubelski, kraśnicki i opolski oraz 34 gminy, na łączną kwotę 18 mln 260 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną głównie na remonty dróg.

Największą dotację 2 mln 660 tys. zł przyznano gminie Komarów Osada. "Złożyliśmy wnioski na dofinansowanie remontów ośmiu odcinków dróg, po 200-300 metrów każdy. Nasza gmina położona jest na terenach pagórkowatych, silne opady powodują, że woda zabiera część drogi. Od kilku lat dostajemy dotacje z ministerstwa, wiele już udało się zrobić, bardzo to poprawiło infrastrukturę drogową w naszej gminie" - powiedziała wójt gminy Komarów-Osada Wiesława Sieńkowska.

W ubiegłym roku w Lubelskiem budżetowe dotacje na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w wysokości 28,7 mln zł, otrzymały 44 samorządy. Odbudowano 81 odcinków dróg gminnych i powiatowych o łącznej długości 44,1 mln zł oraz siedem mostów; zabezpieczono przed erozją 46 wąwozów, przez które biegną drogi o długości 15,6 km.

W 2011 r. dotacje dla 58 samorządów wyniosły 27,5 mln zł. Wykorzystano je na odbudowę 81 odcinków dróg o długości 45,8 km, trzech mostów oraz zabezpieczenie ponad 20 km dróg biegnących w 57 wąwozach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.