PARTNER PORTALU
  • BGK

2 mln zł do rozdysponowania przez mieszkańców Opola

  • PAP    20 marca 2014 - 14:13
2 mln zł do rozdysponowania przez mieszkańców Opola

- Prezydent Opola podpisał zarządzenie ws. budżetu obywatelskiego: w 2015 r. 2 mln zł przeznaczone zostanie na realizację projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Wnioski będzie można składać w maju, a najlepsze z nich wybiorą m.in. opolscy studenci.
Budżet obywatelski to pula pieniędzy w budżecie miasta przeznaczona na realizację zadań zgłoszonych przez samych mieszkańców, jednostki pomocnicze czy organizacje pozarządowe. Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko poinformował w środę, że podpisano rozporządzenie wprowadzające budżet obywatelski w kwocie 2 mln zł.

Kawałko zapowiedział, że przez cały kwiecień będzie prowadzona kampania informacyjna dotycząca budżetu. W maju będzie czas na zgłaszanie projektów przez mieszkańców. W czerwcu i lipcu będą one analizowane, a głosowanie na najlepsze odbędzie się w dniach 15-30 września. Do 31 października wybrane w ten sposób zadania do zrealizowania w 2015 roku zostaną wpisane do projektu przyszłorocznego budżetu.

Propozycje projektów mogą składać nie tylko mieszkańcy Opola, ale każdy, kto "kocha to miasto, utożsamia się z nim, przyjeżdża spędzać w nim czas" - mówi szef tworzącego z PO koalicję klubu radnych Razem dla Opola Marcin Ociepa. Każdy wniosek musi być jednak poparty co najmniej 20 podpisami.

Głosować na projekty obywatelskie będzie mógł każdy, kto zostanie wpisany do rejestru wyborców w Opolu. "Zarówno ci, którzy już mają decyzję, że są wpisani do rejestru, jak i ci, którzy tylko złożą wniosek o wpis do tego rejestru" - wyjaśnia szef klubu radnych PO w opolskiej radzie miasta Zbigniew Kubalańca.

Kubalańca tłumaczył, że do pierwotnie zaproponowanego jesienią ub. roku regulaminu budżetu wprowadzono zapis, iż o ostatecznych wynikach wyboru najlepszych zgłoszonych wniosków będą też mogli w Opolu decydować studenci (którzy sami o to wnioskowali podczas konsultacji) oraz osoby, które czują się opolanami, a nie są w mieście zameldowane. Według GUS w roku akademickim 2012/2013 w Opolu studiowało 31 tys. osób.

Wiceprezydent Kawałko zastrzegł, że proponowane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego inwestycje nie mogą być droższe niż 2 mln zł i muszą być realizowane na działkach należących do miasta. We wnioskach będzie można wskazać miejsce danej inwestycji i wstępnie oszacowany jej koszt.

Realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego wprowadziło wiele miast. W Krakowie na ten cel zarezerwowano w tym roku 4,8 mln zł; w Gdańsku - 9 mln zł; w Rzeszowie - 5 mln, a w Łodzi - 30 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.