PARTNER PORTALU
  • BGK

2 mln zł do wzięcia przez mieszkańców Legnicy

  • Legniczanin.pl    6 sierpnia 2013 - 15:16
2 mln zł do wzięcia przez mieszkańców Legnicy

Podczas konferencji prasowej prezydent Tadeusz Krzakowski poinformował, że rozpoczęła się kampania informacyjna dotycząca Legnickiego Budżetu Obywatelskiego (LBO).
- Jest to kolejny etap dialogu społecznego - mówi prezydent. - Prace nad budżetem obywatelskim trwają już od początku roku. W tym czasie wielokrotnie spotykałem się z mieszkańcami, by przedstawić jego założenia. Zbieraliśmy uwagi przekazywane nam przez legniczan, które miały wpływ na obecny kształt projektu LBO.
   
Promocja LBO odbywać się będzie za pomocą wielu nośników, tak by informacje trafiły do jak największej grupy mieszkańców. Animacje promujące LBO pojawią na ekranach zainstalowanych w mieście, m.in. w instytucjach miejskich (Urząd Miasta, Wydział Spraw Obywatelskich) i w autobusach MPK.

Czytaj też: Gowin: upowszechnić budżet obywatelski

Wydrukowane zostały też plakaty, które będą umieszczane np. w wiatach przystankowych, na słupach ogłoszeniowych, we wspólnotach, spółdzielniach mieszkaniowych, miejscach użyteczności publicznej. Plansze informacyjne pojawią się też w centrach handlowych. Do mieszkańców trafią również ulotki objaśniające w sposób przejrzysty i precyzyjny założenia LBO.

I wreszcie, co jest bardzo istotne, uruchomiona została już strona internetowa - przewodnik po Legnickim Budżecie Obywatelskim (www.lbo.legnica.eu). Zamieszczono na niej m.in. harmonogram działań związanych z realizacją LBO, wykaz obszarów i punktów głosowania, zasady składania propozycji projektów i głosowania na nie, a także szczegóły dotyczące weryfikacji, oceny i kwalifikacji propozycji projektów.

Prezydent wyraził przekonanie, że w kampanię informacyjną włączą się również media, realizując w ten sposób swoją misję społeczną.
   
Legnicki Budżet Obywatelski jest kontynuacją wcześniejszych form partycypacji mieszkańców miasta w podziale budżetowych pieniędzy na różne cele. Jedną z nich są  realizowane od 2000 r. inicjatywy lokalne. I one nadal będą funkcjonowały. Założeniem LBO jest aby mieszkańcy sami zdecydowali na co wydadzą około 2 mln zł. Miasto zostało podzielone na 10 okręgów mniej więcej o równej liczbie ludności.

Na każdy z tych okręgów przypadnie po 200 tys. zł. Mieszkańcy będą mogli przeznaczyć je na projekty lokalne, związane np. z budową chodnika, parkingu, placu zabaw itp. Te pieniądze będą uzupełnieniem centralnego budżetu inwestycyjnego na przyszły rok, z którego realizowane będą duże projekty na terenie całego miasta.

- Projekt LBO celowo zakłada realizację mniejszych projektów w każdym z obszarów miasta, zamiast dużego na terenie całej Legnicy - podkreśla prezydent - Nie chcieliśmy bowiem, by ważne dla mieszkańców małe projekty przegrały z dużymi. Zależy nam, żeby jednoczyć mieszkańców wokół zadania w danym rejonie. Liczę na  zainteresowanie i zaangażowanie legniczan przy realizacji LBO - dodał prezydent.
   
Projekt Legnickiego Budżetu Obywatelskiego jest efektem pracy zespołu, w skład którego wchodzili m.in. skarbnik miasta, zastępcy prezydenta, dyrektorzy wydziałów UM.

Jego założenia były omawiane z ekspertami podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich, poświęconemu m.in. zagadnieniom związanym z budżetami obywatelskimi. Jest to projekt autorski, który zapewne jeszcze będzie się zmieniał i podlegał ewaluacji, bo miasto wciąż się rozwija i zmienia, tak jak potrzeby mieszkańców.

- Gra idzie o 2 miliony zł. Dwa miliony do wzięcia przez mieszkańców - zachęca prezydent do uczestnictwa w realizacji LBO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.