PARTNER PORTALU
  • BGK

20 mln do rozdysponowania w budżecie obywatelskim Katowic na 2016 r.

  • PAP/AT    19 marca 2015 - 11:35
20 mln do rozdysponowania w budżecie obywatelskim Katowic na 2016 r.

Nową możliwością będzie możliwość wnioskowania o zadania zlokalizowane na terenach Skarbu Państwa (fot.katowice.eu)

Prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał zarządzenie regulujące procedurę Budżetu Obywatelskiego na rok 2016. Do rozdysponowania będzie 20 mln zł., czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.
Dokument wprowadza kilka zmian w porównaniu z poprzednią edycją budżetu, m.in. podział zadań na ogólnomiejskie i lokalne, możliwość zagłosowania na kilka projektów czy progi minimalnego poparcia.

Miasto wyjaśnia, że wprowadzenie podziału zadań na lokalne (dzielnicowe) i ogólnomiejskie wiąże się ze zwiększeniem budżetu obywatelskiego. Na zadania ogólnomiejskie, czyli dotyczące kilku dzielnic, bądź całych Katowic, zostaną przeznaczone 3 mln zł. Pozostała kwota zostanie podzielona, jak dotąd - 40 proc. w równych częściach na wszystkie dzielnice, a 60 proc. proporcjonalnie do liczby zameldowanych w nich mieszkańców.

Wnioskodawcy, którzy będą zgłaszać projekty lokalne, muszą być zameldowani w danej dzielnicy i poprzeć je przynajmniej 15 podpisami innych jej mieszkańców. Projekty ogólnomiejskie będą mogły składać osoby zameldowane w mieście, które zbiorą 45 podpisów innych katowiczan.

Czytaj też: Dla wielu samorządowców budżet partycypacyjny jest zbyt skomplikowany

Nadal będzie można składać wnioski dotyczące terenów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych (za zgodą zarządcy). Nową możliwością będzie możliwość wnioskowania o zadania zlokalizowane na terenach Skarbu Państwa - w użytkowaniu wieczystym miasta. Pomysłodawcy we wnioskach, prócz podania szacunkowego kosztorysu czy dokładnej lokalizacji, powinni uzasadniać potrzebę realizacji konkretnego pomysłu i wskazać potencjalnych beneficjentów.

W głosowaniu każdy mieszkaniec będzie dysponował trzema punktami na projekty lokalne i trzema na ogólnomiejskie, które będzie można dowolnie rozdzielić na projekty w każdej z kategorii. Wprowadzony zostanie próg poparcia uzależniający możliwość realizacji projektów: w przypadku lokalnych - 45 punktów, a ogólnomiejskich - 135 punktów. Ma to zapobiec realizacji zadań, które w głosowaniu uzyskają nikłe poparcie społeczności.

Procedura przyszłorocznego budżetu obywatelskiego ruszy już w marcu. Do maja potrwa akcja informacyjno-edukacyjna; równolegle - od 30 marca do 15 maja - będzie można składać projekty zadań. Ich weryfikacja ma potrwać do 25 sierpnia. Dzień później zostaną ogłoszone wyniki weryfikacji. Dzielnicowe prezentacje projektów mają odbywać się od 2 do 16 września, głosowanie zaplanowano na weekend 18-21 września, a ogłoszenie wyników - na 30 września.

W głosowaniu nad tegorocznym, pierwszym budżetem obywatelskim w Katowicach wzięło udział ponad 11 tys. mieszkańców (4,4 proc. wszystkich uprawnionych). Wcześniej mieszkańcy zgłosili 326 wniosków (każda propozycja musiała mieć poparcie 15 innych osób z tej samej dzielnicy), z czego pod głosowanie poddano 202 projekty.

Mieszkańcy zdecydowali m.in. o zamontowaniu w tym roku w mieście ponad tysiąca budek lęgowych dla ptaków (projekty "Ptaki Ligoty i Panewnik - 600 budek lęgowych dla skrzydlatych przyjaciół" oraz "Skrzydlate Tysiąclecie" - 500 budek lęgowych na osiedlu Tysiąclecia). W jednej z dzielnic realizowany ma być też projekt "Domki dla pożytecznych owadów zapylających".

Łącznie mieszkańcy wybrali 86 propozycji. Największym zainteresowaniem cieszyły się przedsięwzięcia związane z poprawą infrastruktury - z remontami chodników, rewitalizacją zieleni, budową miejsc do rekreacji, placów zabaw czy siłowni na powietrzu. Chętnie wybierane były też zadania dotyczące doposażenia bibliotek - w audiobooki, nowości wydawnicze, sprzęt multimedialny czy regały na książki.

Pieniądze na ten rok zostały podzielone między 22 dzielnice. Nie zdecydowano się rozdzielić budżetu wyłącznie według liczby mieszkańców, bo - zdaniem samorządu - pojawiłyby się dosyć duże dysproporcje. Zdecydowano, aby 4 mln zł podzielić w równych częściach między wszystkie dzielnice (jako kwotę bazową), a 6 mln zł przekazać proporcjonalnie do liczby zameldowanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Ewa, 2015-03-19 15:10:28

    To razem daje 13 milionów, a gdzie 7 milionów do 20 mln.