PARTNER PORTALU
  • BGK

222 mln zł na bezpieczeństwo Euro 2012

  • PAP    14 lipca 2011 - 21:21
222 mln zł na bezpieczeństwo Euro 2012

120 mln zł w tym roku i kolejne 102 mln zł w roku 2012 zaplanowano na zabezpieczenie bezpieczeństwa podczas Euro 2012 – powiedział w Sejmie wiceszef MSWiA Adam Rapacki.
Jak dodał, możliwość podawania alkoholu na stadionach nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo.

Rapacki, który kieruje pracami Komitetu ds. bezpieczeństwa Euro 2012, odpowiadał w czwartek na pytania posłów podczas sejmowej debaty nad projektem zmian w przepisach dot. bezpieczeństwa na stadionach.

Czytaj też: 40 mln zł dla policjantów na Euro 2012  

Jak mówił, na zabezpieczenie Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku Wielka Brytania przeznaczyła z budżetu 850 mln funtów. „My budżet mamy zdecydowanie skromniejszy. W roku bieżącym służby podległe MSWiA, głównie policja, dostały kwotę ok. 120 mln zł. W roku przyszłym ok. 102 mln zł jest przewidzianych w budżecie. To są środki przeznaczone na zakwaterowanie, zakup sprzętu. Będziemy zabiegać, żebyśmy mogli z rezerwy celowej dodatkowe środki pozyskać” – mówił Rapacki.

Odnosząc się do kwestii wypłaty ekwiwalentu za nadgodziny dla czterech formacji podległych MSWiA – policji, straży pożarnej, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu, które będą zabezpieczać Euro 2012 – Rapacki powiedział: „Zaplanowaliśmy ok. 20 mln zł. Powiem szczerze, że te środki nie wystarczą na pokrycie pełnych kosztów związanych z nadgodzinami. Pozostałe nadgodziny funkcjonariusze będą musieli odebrać w formie wolnego; chyba że pojawią się większe środki na ten cel”.

Przypomniał, że w myśli ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych za bezpieczeństwo na obiektach sportowych odpowiada nie policja, tylko organizator.

„Policja pojawia się wówczas, gdy organizator sobie nie radzi oraz gdy dochodzi do zagrożenia bezpieczeństwa publicznego” – podkreślił Rapacki.

Obecnie w policji, w której służbę pełni ok. 100 tys. funkcjonariuszy, jest ok. pięć tysięcy wakatów – powiedział wiceszef MSWiA, pytany o tę kwestię.

Projekt specustawy został ponownie odesłany do sejmowych komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • horror wydatki, 2011-07-15 14:11:54

    Skoro Policja ma dostac 40 mln to kto "wezmie" pozostale 182 miliony ? Biorac pod uwage ok. 100 tys. kibicow to wypadnie 2220 zl/kibica (kibola ?).