PARTNER PORTALU
  • BGK

25-lecie samorządu: MAC przedstawi raport i propozycje zmian w samorządowym prawie

  • Bartosz Dyląg    17 grudnia 2014 - 16:55
25-lecie samorządu: MAC przedstawi raport i propozycje zmian w samorządowym prawie

Fot. bad

W kwietniu ma być przedstawiony raport resortu administracji i cyfryzacji poświęcony przeglądowi prawa samorządowego oraz propozycjom długookresowych zmian w przepisach dotyczących jst.
Perspektywą zmian legislacyjnych mają być lata 2022-26. Jak wyjaśnił Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji zderzą się wówczas dwa ważne wydarzenia: będzie to okres najtrudniejszy z punktu widzenia kryzysu demograficznego w Polsce, będziemy się też musieli uczyć się żyć z mniejszymi środkami unijnymi.

- Chcielibyśmy wobec tego porozmawiać, jak przygotować samorządy to tego trudnego okresu i jakie zmiany wprowadzać z wyprzedzeniem – wyjaśnił Marek Wójcik.

Czytaj też: Marek Wójcik, były dyrektor biura Związku Powiatów Polskich, został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji

W trakcie środowego posiedzenia KWRiST Marek Wójcik poprosił korporacje samorządowe tworzące stronę samorządową komisji, by propozycje ewentualnych zmian w jej składzie przekazały do marca 2015.

Marek Wójcik zapowiedział, że kwietniowe posiedzenie KWRiST będzie miało charakter uroczysty.

- Chcielibyśmy spotkać się z osobami, które pracowały nad ustawą o KWRiST oraz wszystkimi, które w ciągu 22 lat pracowały nad ideą komisji wspólnej – zaznaczył.

Marek Wójcik zaproponował zmiany organizacyjne w KWRiST:

- Zespoły komisji wspólnej spotykałyby się tylko w pierwszym i drugim tygodniu miesiąca, tydzień trzeci byłby czasem, by dokonywać uzgodnień i korekt, tradycyjnie posiedzenie plenarne odbywałoby się w ostatnią środę miesiąca – wyjaśnił Wójcik.

Andrzej Halicki, szef MAC przypomniał, jak ważny dla samorządów będzie nadchodzący rok:

- 25-lecie samorządu, Europejskiej Karty Samorządu, cały cykl spotkań i prac, być może nowe inicjatywy legislacyjne – zapowiedział Andrzej Halicki.

Czytaj też: Halicki: Spotkania KWRiST powinny być pretekstem do szerszego dialogu między rządem i samorządem

Halicki zapowiedział, że na początku przyszłego roku gościem KWRiST będzie premier Ewa Kopacz.

Cezary Gabryjączyk, współprzewodniczący KWRiST ze strony samorządowej przypomniał, że komisja spotykała się z premierem Donaldem Tuskiem i dobrze byłoby to kontynuować.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • samorządowiec, 2014-12-18 09:05:21

    Samorządami obecnie zajmują się osoby, które umacniają to, co według Jerzego Stępnia jest samodzierżawiem a nie samorządem. Jest tam jakiś ekspert z solidnym dorobkiem naukowym i praktycznym w obszarze zarządzania w samorządzie terytorialnym???????