PARTNER PORTALU
  • BGK

27 mln zł dla mazowieckich samorządów

  • PAP    28 czerwca 2010 - 16:28

Promesy na łączną kwotę ponad 27 mln zł wręczył w poniedziałek w Warszawie minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller przedstawicielom samorządów Mazowsza z rejonów, które najbardziej ucierpiały w tegorocznej powodzi.
Promesy dotacji celowych otrzymało osiem mazowieckich samorządów - najwięcej gmina i miasto Gąbin (7,8 mln zł) oraz powiat płocki (5,6 mln zł). Pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę m.in. zniszczonych dróg, mostów i budynków użyteczności publicznej.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim szef MSWiA poinformował, że rozpoczęto przetarg na wykonanie trójwymiarowej mapy województwa mazowieckiego, która pomoże w przyszłości na bardziej skuteczną niż dotychczas walkę z powodzią.

Minister zapewnił samorządowców, że pomoc rządu dla osób poszkodowanych przez powódź jest udzielana na bieżąco i że jej nie zabraknie.

- Mazowsze nigdy nie dostawało promes po powodziowych. Pieniądze muszą być w tym roku wydane - podkreślił Miller.

Zachęcał też samorządowców do ubiegania się o pomoc z innych resortów, np. z ministerstwa edukacji na remonty szkół lub z Funduszu Ochrony Środowiska na remonty wodociągów, kanalizacji czy składowisk odpadów.

Kozłowski poinformował, że na Mazowszu zasiłki do 6 tys. zł zostały wypłacone ponad 95 proc. uprawnionych osób, czyli ponad 1,2 tys. rodzinom.

Cały czas trwają wypłaty zasiłków do 6 tys. zł dla powodzian. Do tej pory w całym kraju pieniądze z ośrodków pomocy społecznej otrzymało 31,9 tys. osób. W związku z powodzią szef MSWiA uruchomił dotychczas ponad 1 mld 30 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Bujak Ryszard, 2010-06-29 17:30:37

    Dotyczy: projektu budowy, przebudowy i regeneracji wałów przeciwpowodziowych Wały przeciwpowodziowe są zwykle uformowane z materiałów ulegających znacznej nasiąkliwości w ciągu kilkunastu dni trwania wysokiej fali powodziowej. W wielu przypadkach wały pp.są drenowane przez siedliska zwierząt co w z...nacznym stopniu zwiększa ich podatność na pojawianie się przecieków, Rysunek 1. W takich awaryjnych przypadkach najczęściej stosowane jest doraźne umacnianie i uszczelnianie wałów workami z piaskiem w połączeniu z odpowiednią folią, etc. 1. Awaryjne umacnianie wałów pp. i likwidacja przecieków Mój projekt przewiduje w takich przypadkach szybszą i skuteczniejszą metodę awaryjnego umacniania wałów pp. i likwidację przecieków, przy wykorzystaniu agregatów tynkarskich do produkcji zarobu z gipsu budowlanego, co powinno skrócić wielokrotnie czas likwidacji przecieku i zapobiec takim sytuacjom jak ostatnio w Sandomierzu, Wilkowie, Płocku i wrocławskim Kazanowie. Wykonaniem plomby jak na Rysunku 2. w początkowej fazie przecieku, przykładowo na długości 10 metrów bieżących można skutecznie zlikwidować w ciągu 10 minut przy użyciu metra sześciennego zarobu gipsowego z którego powstanie monolityczna płyta gipsowa 12 metrów kwadratowych grubości 6 do 10 centymetrów. Taka płyta-kamień z zarobu gipsowego po 15 minutach od wylania osiągnie zapewne wytrzymałość na ściskanie do 3 Mp (ok. 30 KG/cm2) a na zginanie około 1Mp.Po dwóch godzinach czasu wiązania gipsu wytrzymałość tej płyty na ściskanie wzrośnie do 9 Mp a na zginanie do 3 Mp. Gipsowa płyta monolityczna o wadze w granicach 1600 kg dociśnie z wielką mocą rozmiękczony wał. Tona gipsu luzem kosztuje obecnie 160 złotych i jest główny składnik kosztowy, Deklarujemy przeprowadzenie kilku pokazów z naszym udziałem. 01-813 Warszawa, ul. Marymoncka 105 e-mail polgips@polgips.com.pl Ryszard Bujak 502 99-44-18 Leopold Rolek  rozwiń