PARTNER PORTALU
  • BGK

27 projektów do realizacji z budżetu obywatelskiego

  • PAP    24 lutego 2014 - 20:31
27 projektów do realizacji z budżetu obywatelskiego

27 projektów zakwalifikowano do realizacji w ramach pierwszego w historii Gdańska budżetu obywatelskiego. Większość przedsięwzięć związana jest z zagospodarowywaniem terenów zielonych, budową boisk i siłowni oraz remontami szkół, chodników i jezdni.
O dofinansowanie w ramach budżetu obywatelskiego starało się ponad 300 projektów. Przez ostatnie dwa tygodnie gdańszczanie głosowali na najlepsze ich zdaniem przedsięwzięcia. Głosowanie zakończyło się w niedzielę o północy, a w poniedziałek po południu odpowiedzialny za przeprowadzenie konkursu zespół konsultacyjny zatwierdził wyniki i zaprezentował zwycięskie projekty.

Znalazło się wśród nich wiele inwestycji pozwalających na uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Przykładowo w dzielnicach Brzeźno, Nowy Port, Orunia, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Olszynka oraz Wyspa Sobieszewska powstaną siłownie pod chmurką. Z kolei na terenie osiedla Zaspa Młyniec zbudowane zostanie boisko piłkarskie, a na terenie zielonym przy zbiorniku retencyjnym Madalińskiego powstanie wielofunkcyjne boisko i siłownia.

Wiele zwycięskich projektów dotyczy napraw jezdni i chodników. Remontów w całości lub w części doczekają się m.in. ulice Sienna, Łódzka i Startowa. Naprawione zostaną także niektóre chodniki w dzielnicach Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo, Niedźwiednik, Młyniska, Zielony Trójkąt. Z kolei przy przychodni zdrowia przy ul. Jaśkowa Dolina 105 powstaną miejsca postojowe dla samochodów oraz przejście dla pieszych.

O poparcie gdańszczan, a co za tym idzie fundusze na zgłoszone przez siebie projekty, skutecznie walczyły miejscowe szkoły. Wśród projektów, które zostaną zrealizowane z budżetu obywatelskiego, znalazły się m.in. remont budynku Szkoły Podstawowej nr 11, czy modernizacja sali gimnastycznej i boiska szkolnego oraz budowa bieżni i ścianki wspinaczkowej przy Szkole Podstawowej nr 27.

Wśród projektów, które zostaną dofinansowane, znalazły się też takie, które służyć będą całemu miastu. Są wśród nich m.in. remont Teatru Leśnego w Jaśkowej Dolinie oraz budowa zadaszeń nad wybiegami dla psów w schronisku dla bezdomnych zwierząt.

Pełne wyniki głosowania znaleźć można pod adresem www.gdansk.pl/download/wyniki_glosowana_BO_2014.zip

Ogłoszona w poniedziałek lista zwycięskich projektów musi zostać przedstawiona do zatwierdzenia gdańskiej Radzie Miasta. Po jej akceptacji realizacją projektów zajmą się podległe miastu firmy i instytucje, w tym Zarząd Dróg i Zieleni.


Sfinansowanie 27 zwycięskich projektów pochłonie prawie 10 mln zł, a miasto zarezerwowało na ten cel 9 mln zł. "Mamy nadzieję, że w trakcie przetargów uda się zbić koszty niektórych prac" - wyjaśnił, obecny na ogłoszeniu wyników konkursu, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W głosowaniu nad projektami zgłoszonymi do gdańskiego budżetu obywatelskiego wzięło udział ponad 51 tys. spośród 375 tys. uprawnionych mieszkańców.
Głosowało więc 13,6 proc. uprawnionych. Wśród głosujących było prawie 29 tysięcy kobiet i nieco ponad 22 tysiące mężczyzn. Większość osób oddała swoje głosy za pośrednictwem internetu, tylko niewielka część skorzystała z kilkunastu punktów otwartych w mieście specjalnie w tym celu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.