PARTNER PORTALU
  • BGK

3 mln na inwestycje w budżecie obywatelskim Zielonej Góry

  • PAP    12 listopada 2012 - 21:00
3 mln na inwestycje w budżecie obywatelskim Zielonej Góry

Inwestycje na ponad 3 mln zł, np. nowe trasy rowerowe, mają zostać zrealizowane w Zielonej Górze dzięki tzw. budżetowi obywatelskiemu na 2013 rok.
Budżet obywatelski polega na tym, że mieszkańcy sami decydują, jakie najważniejsze - według nich - zadania mają być finansowane z publicznych pieniędzy. To rozwiązanie sprawdza się np. w Ameryce Południowej czy Europie Zachodniej.

"Każdy mieszkaniec Zielonej Góry mógł zgłosić swoje propozycje zadań, które jego zdaniem są bardzo ważne, np. remont ulicy, budowa chodnika, oświetlenia czy ścieżki rowerowe" - wyjaśnił prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Czytaj też: Kubicki wykastrował budżet obywatelski

Dzięki głosom mieszkańców w Zielonej Górze powstanie m.in. rowerostrada "Zielona Strzała" za 1,4 mln zł od ul. Ogrodowej do ul. Browarnej.

Ma być też stworzona droga rowerowa i chodniki przy ul. Krępowskiej za 700 tys. zł i drogi dla rowerów przy al. Wojska Polskiego, na co przeznaczono 400 tys. zł. 400 tys. zł przyznano także na boisko "Chynowianka" przy ul. Truskawkowej.

Kubicki zdecydował ponadto o przeznaczeniu dodatkowych 366 tys. zł na dziesięć innych, mniejszych inwestycji o wartości do 100 tys. zł. Dzięki temu powstaną m.in. nowe wiaty przystankowe i zostaną wyremontowane chodniki. Inwestycje te zostaną wpisane do przyszłorocznej uchwały budżetowej.

Wybór inwestycji wpisanych do budżetu obywatelskiego przebiegał w kilku etapach. Na początku zielonogórzanie na specjalnym formularzu składali wnioski do budżetu miasta. W ten sposób do magistratu trafiło ponad 600 wniosków dotyczących 186 spraw.

Były to m.in. remonty nawierzchni ulic, budowa placu zabaw, postawienie lamp, stworzenie wydawnictwa komiksowego o Zielonej Górze czy dofinansowanie nauki pływania dla dzieci.

Następnie zgłoszenia były weryfikowane przez pracowników urzędu, którzy sprawdzali, czy są one zgodne z prawem i możliwe do realizacji pod względem finansowym.

Ze 186 wniosków urzędnicy wybrali 117, na które do końca października mieszkańcy oddawali swoje głosy przez internet i wypełniając ankiety. Zagłosowało ponad 11 tys. osób. Ostatecznie wybrano propozycje na kwotę ok. 3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.