PARTNER PORTALU
  • BGK

300 mln na ZIT Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

  • PAP    30 września 2014 - 12:23
300 mln na ZIT Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

Ok. 300 mln zł w nowej perspektywie będą mogły wydać Kielce wraz z otaczającymi je gminami dzięki nowemu unijnemu instrumentowi finansowania - Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym. Komisja Europejska wprowadziła ZIT na okres programowania 2014-2020.
ZIT to nowy instrument współpracy samorządów. Chodzi w nim o tworzenie wspólnych projektów dla miast oraz otaczających je gmin, czyli tzw. obszarów funkcjonalnych. To także nowy model współpracy samorządów, które wspólnie z władzami województwa ustalają z jednej strony cele do osiągnięcia, a z drugiej inwestycje, jakie mają pomóc w ich realizacji.

Czytaj też: Konflikt osobowości, brak przepisów czy wspólne interesy? Co przeważa w międzygminnych stosunkach

Jak powiedział dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Grzegorz Orawiec, granice Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego (KOF) zostały wyznaczone według ściśle określonych kryteriów.

"To nie było pisanie palcem po mapie. Są kryteria opracowane przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk, który określił takie obszary dla miast wojewódzkich, w tym także dla Kielc" - powiedział. Jak przyznał, początkowo obszar wydawał się władzom województwa zbyt wąski. "Proponowaliśmy, by zgodnie z kryteriami regionalnymi poszerzyć ten pierścień gmin wokół Kielc i tak też się stało" - wyjaśnił Orawiec. Obecnie granice są także zapisane w zaktualizowanym niedawno "Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Świętokrzyskiego".

Zdaniem marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa ZIT to cenny instrument, który zachęca samorządy do współpracy w zakresie planowania i realizacji postawionych przez siebie celów.

Czytaj też: Najpierw ZITy, potem metropolizacja 

"To konieczne, ale nie obejdzie się bez docierania się samorządów, bez wypracowywania jakichś procedur, które pozwolą na osiąganie kompromisów" - ocenił. Jego zdaniem "to zajmie trochę czasu". "Potrzeba też partnerskich relacji, które będą powstawać, ale to dobrze, że tak się dzieje" - dodał.

14 stycznia prezydent Kielc oraz wójtowie i burmistrzowie gmin Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego podpisali porozumienie ws. wspólnych przedsięwzięć z unijnym dofinansowaniem. Nie rozstrzygało ono o przedmiocie czy zakresie poszczególnych inwestycji, ale dotyczyło zasad współpracy przy programowaniu i wdrażaniu strategii ZIT właśnie dla tego obszaru. Można przyjąć, że wówczas rozpoczęła się droga samorządów Kielc i okolicznych gmin do pozyskania na wspólne inwestycje ok. 300 mln zł zapisanych w projekcie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach nowego narzędzia.

Jak powiedział Orawiec, w toku wspólnych prac samorządów skupionych w ramach KOF udało się określić pięć priorytetów inwestycyjnych, czyli w co gminy tego obszaru chcą zainwestować pieniądze dostępne w ramach ZIT.

Pierwszy z nich dotyczy "efektywności energetycznej w sektorze publicznych", w który wchodzą między innymi inwestycje dotyczące ociepleń budynków instytucji, zmiany ich elewacji oraz montaż nowego oszczędnego oświetlenia. Drugi obszar wymieniony przez gminy z KOF dotyczy działań na rzecz niskoemisyjności, takich jak zrównoważony transport publiczny, centra przesiadkowe, ścieżki rowerowe itp.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.