PARTNER PORTALU
 • BGK

32 mln bonifikaty dla Kościoła

 • AT    9 maja 2012 - 20:44
32 mln bonifikaty dla Kościoła

W ciagu ostatnich 13 lat bonifikaty udzielone Kościołowi i związkom wyznaniowym przez samorządy z pięciu województw wyniosły 32 mln zł.
Posłanka Wanda Nowicka złożyła do prezesa Rady Ministrów interpelację w sprawie wysokości i wartości udzielonych przez jednostki samorządu terytorialnego bonifikat dla kościołów i związków wyznaniowych przy sprzedaży nieruchomości w latach 1998-2011.

Nowicka zdecydowała się na złożenie interpelacji w niniejszej sprawie w związku z kontrowersjami i protestami, jakie wśród obywateli budzi procedura zbywania nieruchomości z udzielaniem bardzo wysokich bonifikat na rzecz kościołów i związków wyznaniowych.

Złożona interpelacja zawiera szereg szczegółowych pytań, zmierzających do ustalenia, jak faktycznie kształtuje się polityka państwa związana z udzielaniem bonifikat.

W odpowiedzi wiceminister Włodzimierz Karpiński poinformował, że w ciągu tych lat samorządy województw pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i małopolskiego udzieliły rabatów przy sprzedaży nieruchomości kościołom i związkom wyznaniowym na ponad 32 mln zł.

Średnia wartość bonifikaty w przypadku Kościoła rzymskokatolickiego wyniosła nawet do 95 proc. w woj. zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Najmniej bo 10 proc. wyniosła ona w Wielkopolsce.

Jak informuje Karpiński średnia kwota bonifikat wahała się, w przypadku majątku sprzedawanego Kościołowi rzymskokatolickiemu, od 9 tys. zł (woj. wielkopolskie) do 246 tys. zł (woj. pomorskie).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • ERNI, 2012-05-12 15:37:56

  Mienie publiczne jest rozdawane bez zastanowienia o jego wartości i przyszłych potrzebach społeczeństwa.Kościół ma wysokie potrzeby a samorządy pozbywają sie mienia i terenu na korzyść Watykanu.Niedługo Polska zniknie z mapy,gdyż terenem Polski będzie zarządzał Watykan.To jest bardzo rozsądne?!...  rozwiń
 • bezimienny, 2012-05-10 11:09:02

  Nie wiadomo,czy się martwić,czy się smucić???
 • Artur, 2012-05-10 09:28:17

  A jak wyglądało to w przypadku innych Kościołow czy tez związków wyznaniowych? Czy nie wskazane było by publikowanie takich informacji na stronach rządowych z całego kraju?