PARTNER PORTALU
  • BGK

320 mln zł dotacji przedszkolnej

  • PAP    3 października 2012 - 13:12
320 mln zł dotacji przedszkolnej

MEN chce, by od września 2013 roku opłaty za szóstą i siódmą godzinę pobytu dzieci w przedszkolach nie przekraczały jednego złotego.
Na ten cel ma zostać przeznaczonych 320 mln zł w budżecie na 2013 r. – poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas.

W środę do konsultacji zewnętrznych mają być wysłane założenia projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczące dotowania z budżetu państwa edukacji przedszkolnej. W projekcie budżetu państwa na 2013 r. przeznaczono na ten cel 320 mln zł w rezerwie celowej.

„Projektowane przez nas rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla rodziców, ale także dla samorządów” – podkreśliła Szumilas na konferencji prasowej.

Dlatego zgodnie z założeniami projektu samorządy oprócz środków rekompensujących planowane obniżenie opłat wnoszonych przez rodziców, dostaną też dotację na każde dziecko chodzące do przedszkola. W 2013 r. za miesiące od września do grudnia wyniesie ona 333 zł.

Zgodnie z zapowiedzią minister edukacji w kolejnych latach kwota dotacji dla samorządów ma rosnąć, zmniejszone mają zostać też opłaty wnoszone przez rodziców za ósmą i kolejną godzinę pobytu dzieci w przedszkolu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • mama, 2012-10-05 12:20:37

    Czas wziąć się za sprawę przedszkoli, a nie tylko ciągle o nich rozmawiać. Mieszkam w małej gminie i tylko w miasteczku jest przedszkole,a w okolicznych wsiach nic. Szczególnie te dzieci wiejskie potrzebują przedszkoli, a w miastach też jest za mało miejsc. A gminy zamiast ciągle narzekać powinny sz...ukać rozwiązać, a nie tylko drogi remontować i wszystko wykładać kostką brukową, a na reszcie oszczędzać!!  rozwiń