PARTNER PORTALU
  • BGK

4,4 mln zł na konserwacje zabytków architektury sakralnej w diecezji tarnowskiej

  • PAP    12 marca 2015 - 11:43
4,4 mln zł na konserwacje zabytków architektury sakralnej w diecezji tarnowskiej
Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył prawie 1,4 mln zł na dofinansowanie prac w kościołach diecezji tarnowskiej (fot.flickr.com/Arek Olek)

Około 4,4 mln zł zostanie przeznaczone w tym roku na prace konserwatorskie w zabytkach architektury sakralnej znajdujących się na terenie diecezji tarnowskiej (Małopolska). Prowadzone będą renowacje m.in. w drewnianych kościołach i cerkwiach znajdujących się na liście UNESCO.
Jak poinformował ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków, pieniądze na prace konserwatorskie pochodzą z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu Województwa Małopolskiego.

Z ministerialnej puli na remonty zabytków w diecezji tarnowskiej przeznaczono ponad 3 mln zł. Spośród 13 dofinansowanych prac 10 dotyczy drewnianych świątyń, w tym cerkwi grekokatolickich wpisanych w połowie 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Roboty konserwatorskie będą prowadzone w cerkwiach w Brunarach, Kwiatoniu i Powroźniku.

"W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego szczególnie cenione są wnioski o dofinansowanie prac przy zabytkach drewnianych. To spore dofinansowania po kilkaset tysięcy złotych" - wyjaśnił ks. Drewniak.

Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył prawie 1,4 mln zł na dofinansowanie prac w kościołach diecezji tarnowskiej. W tym roku z tych pieniędzy uda się przeprowadzić ok. 50 remontów i prac konserwacyjnych. Dotacja zostanie przekazana na m.in. remont stropu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi w Nowym Wiśniczu, drewnianych słupów podtrzymujących strop kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy oraz remont faset w kaplicy klasztornej w Białym Klasztorze Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowym Sączu.

"Dotacje wynoszą po kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To duże wsparcie dla parafii. Będą to najczęściej prace we wnętrzach świątyń - konserwacje ołtarzy, obrazów, polichromii, stacji Drogi Krzyżowej" - zapowiedział konserwator zabytków.

Diecezja tarnowska liczy jeszcze na dotację od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponadto rozstrzygnięte zostaną konkursy ogłoszone przez wojewódzkiego konserwatora zabytków i urząd marszałkowski w Rzeszowie, bowiem część diecezji tarnowskiej leży na terenie woj. podkarpackiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.