PARTNER PORTALU
 • BGK

40 gmin w jednej metropolii. Podpis Andrzeja Dudy sumuje 27 lat starań

 • MN    4 kwietnia 2017 - 13:52
40 gmin w jednej metropolii. Podpis Andrzeja Dudy sumuje 27 lat starań
W skład metropolii wejdzie blisko 40 gmin. (fot. wikipedia.org)

Za sprawą podpisu prezydenta Andrzeja Dudy 4 kwietnia - de facto - powołana zostanie metropolia na Śląsku i w Zagłębiu. Może ona objąć nawet 40 gmin.
• W skład metropolii wejdzie blisko 40 gmin, które wspólnie będą otrzymywać dodatkowe 250 mln zł do budżetu.

• O utworzenie metropolii samorządy ze Śląska i Zagłębia starały się od wielu lat. 

• Jednak praca samorządowców jeszcze się nie kończy - muszą przeprowadzić konsultacje społeczne i opracować wniosek w sprawie powołania metropolii. 

4 kwietnia 2017 r. to data, która na długo zostanie zapamiętana na Górnym Śląsku. Tego dnia prezydent Andrzej Duda przyjechał, aby podpisać ustawę metropolitalną. Tym gestem prezydent symbolicznie zamyka wieloletni proces ubiegania się miast Śląska i Zagłębia o powołanie metropolii.

Utworzenie wspólnego organu administracji to spełnienie oczekiwań mieszkańców, samorządowców jak i przedstawicieli rządu – niezależnie od prezentowanej opcji politycznej.  

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek po tym, jak Sejm uchwalił ustawę metropolitalną dla woj. śląskiego, powiedział: - To w zasadzie jednogłośne głosowanie pokazuje, jak ważny ten projekt ustawy jest dla naszego województwa, ale też dla rozwoju całego państwa.

Związany z woj. śląskim wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zaakcentował: - Dzisiaj można powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało obietnicę, której nie zrealizował nikt przez 27 lat.

Jak tłumaczył członek zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik, metropolia na Górnym Śląsku wyróżnia region w skali kraju, a tworząc dla niej rzeczywiste ramy prawne, woj. śląskie czeka świetlana przyszłość.

- Mamy już od wielu lat nadzieję, że dostaniemy naszą metropolię. Dopiero wtedy będziemy mogli wykorzystać potencjał uśpiony w Górnym Śląsku – powiedział w jednym z wywiadów Mercik.

Starania o metropolię trwały latami

Temat utworzenia metropolii w woj. śląskim przewija się od wielu lat. W tych staraniach samorządowcy z woj. śląskiego utworzyli m.in. Górnośląski Związek Metropolitalny Silesia, obejmujący kilkanaście miast na prawach powiatu, leżących na obszarze konurbacji górnośląskiej.

Wersji ustaw metropolitalnych było od tego czasu przynajmniej kilka.

Ostatnio metropolia dla woj. śląskiego była bliska powołania, gdy prezydent Andrzej Duda niedługo po objęciu urzędu podpisał ustawę metropolitalną przygotowaną przez rząd PO i PSL. Rząd Prawa i Sprawiedliwości stwierdził jednak, że ustawę trzeba znowelizować. Do momentu ponownego podpisania ustawy przez prezydenta minęło ponad 1,5 roku.

To nie koniec pracy samorządów

Chęć przynależenia do metropolii wyraziło dzisiaj blisko 40 gmin. Wiadomo, że metropolia będzie liczyć ponad 2 mln mieszkańców. Po złożeniu podpisu pod ustawą przez prezydenta Andrzeja Dudę, do pracy zabiorą się samorządy.×
KOMENTARZE (4)

 • VOY, 2017-04-12 11:39:40

  To teraz czekają nas wybory do ... KURII METROPOLITALNEJ
 • olo2, 2017-04-04 15:44:41

  Prezydent podpisuje wszystko lewą ręką, przypadek ? a może .....
 • szlonzok, 2017-04-04 14:21:35

  Będzie po polsku: dużo kłotni, spornych interesów, hochstaplerstwa polityków i dalej niekończąca się historia wspólnego biletu. A jak już coś namacalnego powstanie, to - broń mnie panie boże od tego - bo tak to będzie funkcjonować. Ambicje mega, a za nimi nic.