PARTNER PORTALU
  • BGK

42 mln euro z rezerwy dla Podkarpacia

  • PAP    1 lutego 2011 - 16:51
42 mln euro z rezerwy dla Podkarpacia

Ponad 42 mln euro otrzyma Podkarpacie w ramach podziału 512 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania. Większość środków przeznaczona zostanie na potrzeby inwestycyjne regionalnej sieci dróg wojewódzkich.
Jak powiedział rzecznik marszałka podkarpackiego Wiesław Bek, pieniądze w większości będą przeznaczone na powiązanie dróg wojewódzkich z budowaną autostradą A4 oraz drogą ekspresową S19.

"Ponadto za te pieniądze chcemy też sfinansować niektóre projekty z listy rezerwowej Regionalnego Programu Operacyjnego oraz dołożyć do tych projektów, które okazały się droższe, niż pierwotnie zakładaliśmy" - dodał.

Bek podkreślił jednak, że zarząd województwa nie podjął jeszcze ostatecznych decyzji w sprawie wykorzystania tych środków.

Krajowa Rezerwa Wykonania to 512 mln euro, które resort rozwoju regionalnego przeznaczył do podziału między województwa, które najskuteczniej pozyskują fundusze unijne. Dodatkowe środki do podziału między najlepszych miały zmotywować regiony.

Czytaj też: Budżet województwa podkarpackiego uchwalony

Ministerstwo podzieliło pieniądze między wszystkie województwa, bo wszystkie spełniły odpowiednie kryteria we wdrażaniu regionalnych programów operacyjnych (RPO). Do końca grudnia 2010 r. regiony miały wydać i rozliczyć na szczeblu Komisji Europejskiej przynajmniej 20 proc. środków unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Jak wynika z danych resortu, najwięcej pieniędzy otrzymają województwa: opolskie (54 mln euro), lubuskie (51,2 mln euro) i wielkopolskie (48,2 mln euro). Najmniej trafi do województw: śląskiego (9,8 mln euro), zachodniopomorskiego (12,8 mln euro) i dolnośląskiego (15,7 mln euro).

W ramach RPO na lata 2007-2013 Podkarpacie ma do wykorzystania 1 mld 136 mln euro. Programem kieruje zarząd województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • rsa, 2011-02-01 22:01:38

    jaka S-19. miała byćjuż na ukończeniu, a nawet nie rozpoczęto budowy!