PARTNER PORTALU
  • BGK

42 wnioski z opolskiego na przebudowę dróg

  • PAP    3 października 2012 - 19:41
42 wnioski z opolskiego na przebudowę dróg

42 wnioski o dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontów dróg lokalnych w 2013 r. wpłynęły do wojewody opolskiego w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. 13 wniosków pochodzi z powiatów, a 29 z gmin - poinformował rzecznik wojewody.
Rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński dodał, że nabór na dofinansowanie inwestycji drogowych w roku 2013 zakończył się 1 października. Wszystkie złożone wnioski obejmują inwestycje o łącznej wartości ponad 61 mln zł, z czego ponad 34 mln zł to wartość inwestycji drogowych, które mają się odbyć w przyszłym roku w gminach, a 27 mln to inwestycje powiatów.

Dofinansowanie każdej z inwestycji nie może obecnie przekroczyć 30 proc. Pozostałe 70 proc. wartości remontu czy budowy drogi musi być wkładem własnym samorządu. "Z budżetu państwa na sfinansowanie możliwych 30 proc. wartości zadań w województwie opolskim przeznaczonych zostanie ok. 18 mln zł" - zaznaczył Szopiński, odnosząc się do inwestycji ujętych w złożonych 42 wnioskach.

Czytaj też: Schetynówki z większą kasą od państwa

Złożone przez samorządy lokalne wnioski przewidują budowę, przebudowę lub remont ponad 35 km dróg gminnych i powiatowych. Według informacji przekazanych przez Szopińskiego największym wnioskiem gminnym - o wartości ponad 5,5 mln zł - jest projekt gminy Nysa dotyczący remontu ulicy Krasińskiego. Największym wnioskiem złożonym przez powiaty, wartości 5,6 mln zł, jest to projekt z powiatu krapkowickiego dotyczący przebudowy dróg powiatowych Otmice-Kamień Śląski i Gogolin-Kamień Śląski.

Miasto Opole w ramach naboru prowadzonego przez wojewodę na dofinansowanie lokalnych inwestycji drogowych na rok 2013 r. złożyło dwa wnioski: na dofinansowanie przebudowy ul. Niedziałkowskiego na odcinku od ul. Jana Dobrego do ul. Strzelców Bytomskich oraz remont nawierzchni i chodnika przy u. Sosnkowskiego na odcinku od ul. Pużaka do ul. Mikołajczyka oraz od ul. Horoszkiewicza do ul. Rzeszowskiej.

"Wszystkie złożone wnioski zostały poddane ocenie formalnej, następnie zostaną ocenione merytorycznie przez wojewódzką komisję oceny wniosków. Wstępna lista rankingowa zostanie opublikowana do 31 października" - dodał Jacek Szopiński.

Ogółem na rok 2013 dla woj. opolskiego na dofinansowanie w ramach II etapu Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych przeznaczonych zostało ponad 40 mln zł.

W latach 2008-2011 dofinansowanie z budżetu państwa dla województwa opolskiego w ramach tzw. schetynówek wyniosło ponad 124 mln zł. Zrealizowanych zostało z udziałem tych pieniędzy 213 inwestycji drogowych, w ramach których wyremontowano 322 km dróg w regionie. Całkowita wartość inwestycji drogowych wykonanych w latach 2008-2011 z udziałem pieniędzy na "schetynówki" to prawie 252 mln zł.

Według założeń druga edycja programu, realizowana w latach 2012-2015, ma przyczynić się do wybudowania, przebudowy lub remontów ponad 13 tys. km dróg lokalnych w kraju. W tym roku rząd przekaże samorządom 200 mln zł dofinansowania do inwestycji drogowych, a w kolejnych latach - po 1 mld zł w każdym roku; w sumie - 3,2 mld zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.