PARTNER PORTALU
  • BGK

459 projektów w krakowskim budżecie obywatelskim

  • PAP    1 września 2014 - 18:49
459 projektów w krakowskim budżecie obywatelskim

459 projektów spośród 656 zgłoszonych do budżetu obywatelskiego w Krakowie pozytywnie przeszło weryfikację. Mieszkańcy w głosowaniu, które odbędzie się między 27 września a 5 października, wybiorą zadania do realizacji.
Budżet obywatelski Krakowa w 2014 r. to 4,5 mln zł, z czego 2,7 mln zł będzie przeznaczone na zadania o charakterze ogólnomiejskim, a 1,8 mln zł zostanie wydane na zadania lokalne - dzielnicowe. Każda z 18 dzielnic Krakowa będzie mieć pulę 100 tys. zł. Tymczasem na realizację wszystkich zgłoszonych zadań trzeba by ponad 78 mln zł.

Urzędnicy sprawdzali propozycje mieszkańców pod kątem formalnym, a później także merytorycznym i technicznym. "Pozytywnie oceniono 459 projektów, negatywnie 194. Wnioskodawca jednego projektu zrezygnował, a z trzech innych projektów powstał jeden" - poinformował podczas poniedziałkowego posiedzenia zespołu zadaniowego ds. budżetu obywatelskiego zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Krakowa Mateusz Płoskonka.

Czytaj tez:  Budżet obywatelski antagonizuje obywateli

Wśród projektów ogólnomiejskich zaopiniowane pozytywnie zostały m.in.: dodatkowe bezpłatne języka angielskiego dla krakowskich uczniów, remonty i nasadzenia nowych roślin w parkach, budowa hali sportów ekstremalnych oraz emisja w autobusach i tramwajach spotów promujących język migowy, by zmienić nastawienie do osób głuchych i słabosłyszących.

Wśród projektów dzielnicowych dominowały propozycje naprawy nawierzchni ulicy, wytyczenia przejść dla pieszych, budowy chodników, doposażenia placów zabaw oraz zakupu książek dla bibliotek. Ale są też projekty wybudowania integracyjnego placu zabaw czy prowadzenia warsztatów savoir-vivre dla gimnazjalistów.

 Czytaj też: Jak oddać budżet w ręce mieszkańców

Negatywnie oceniano zostały te projekty, które miałby być realizowane na terenach nie będących własnością miasta lub generujące wysokie koszty utrzymania. Pełen wykaz zadań jest dostępny na stronie internetowej www.bip.krakow.pl.

W najbliższych dniach urząd miasta zacznie kampanię zachęcającą do udziału w głosowaniu, które rozpocznie się 27 września. Przewidziano ekspozycję billboardów i citylightów, kolportaż ulotek, emisję spotów reklamowych w telewizji funkcjonującej w autobusach i tramwajach, a także reklamy w lokalnej prasie i w internecie. "Będziemy zachęcali wyłącznie do udziału w głosowaniu" - podkreślił dyrektor Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Marcin Kandefer. "Promocją konkretnych projektów i zachęcaniem, by mieszkańcy głosowali właśnie na tę, a nie inną propozycję, powinni zająć się ich autorzy" - mówił przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.KOMENTARZE (1)

  • a, 2014-09-02 09:41:15

    na Grzegórzkach także siłownia zewnętrzna wzdłuż Białuchy: Obywatelska siłownia - budowa zewnętrznej siłowni wraz ze ścieżką do biegania i skwerem wzdłuż ul. Wilka-Wyrwińskiego