PARTNER PORTALU
  • BGK

49 tys. głosów na propozycje do budżetu obywatelskiego Białegostoku

  • PAP    1 lipca 2014 - 13:11

Blisko 49 tys. głosów oddali mieszkańcy Białegostoku w głosowaniu na propozycje do sfinansowania z budżetu obywatelskiego na 2015 rok. Do podziału jest 12 mln zł. Wyniki głosowania mają być znane do najbliższego piątku.
W Białymstoku głosowanie zakończyło się w poniedziałek, trwało od 20 czerwca.

Jak poinformował we wtorek magistrat, w sumie w głosowaniu na 56 projektów wzięło udział blisko 49 tys. osób. 40,1 tys. osób zagłosowało przez internet, ponad 8,8 tys. wypełniło formularze papierowe, które można było zostawić w jednym z kilku punktów w mieście.

Przed rokiem w głosowaniu na pierwszy budżet obywatelski w Białymstoku wzięło udział 40,6 tys. osób.

Do realizacji zakwalifikowane zostaną projekty z największym poparciem mieszkańców, aż do wyczerpania puli 12 mln zł przeznaczonych w budżecie miasta na 2015 rok na te inwestycje. Na projekty tzw. duże (ogólnomiejskie) przeznaczono 9 mln, a na małe (osiedlowe) - 3 mln zł. Głosować można było w sumie na sześć propozycji, po trzy z każdej kategorii.

Były to m.in. propozycje: budowy centrów sportowych i rekreacyjnych, placów zabaw, parkingów osiedlowych, remontów ulic, ale też np. budowy fontanny multimedialnej, pomnika "Ułan i koń", pomnika Romana Dmowskiego, pomnika babci i dziadka, pomnika harcerza, który zginął w czasie II wojny światowej, ratując książki przed zniszczeniem.

Zgłaszane projekty musiały uzyskać poparcie przynajmniej dwudziestu mieszkańców Białegostoku, dotyczyć inwestycji mieszczących się merytorycznie w kompetencjach miasta i realizowanych wyłącznie z wykorzystaniem mienia Białegostoku.

W ubiegłym roku do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego na 2014 rok mieszkańcy Białegostoku wybrali siedem projektów o łącznej wartości 10,4 mln zł. Do podziału było 10 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.