PARTNER PORTALU
  • BGK

5,5 mln zł na kolejne inwestycje przeciwpowodziowe na Mazowszu

  • PAP    26 sierpnia 2013 - 16:00
5,5 mln zł na kolejne inwestycje przeciwpowodziowe na Mazowszu

Dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5,5 mln zł z budżetu wojewody mazowieckiego na realizację 9 projektów, dotyczących przeciwdziałania i usuwania skutków powodzi otrzyma Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW) w Warszawie.
Jak poinformował w poniedziałek mazowiecki urząd wojewódzki, dzięki dodatkowym środkom wykonane zostaną m.in. zabezpieczenia przeciwpowodziowe na rzekach: Radomka i Struga Wsolska (gmina Jedlińsk), Kraska (Grójec i Jasieniec), Wiązownica (Przytyk i Potworów) i Jabłonica (Borkowice).

Czytaj tez: Musimy odsuwać powódź ludzi

Oprócz tych inwestycji, wyremontowany zostanie także wał przeciwpowodziowy wzdłuż Wisły na odcinku Głusiec-Świerże (gmina Kozienice), a magazyn przeciwpowodziowy w miejscowości Kamion (powiat sochaczewski) zostanie doposażony w niezbędny sprzęt. Powstanie również możliwość opracowania projektu budowy zbiornika wodnego na rzece Wiązownicy w Jagodnie (gmina Przytyk).

Mazowiecki urząd wojewódzki wyjaśnił, że kwota 5,5 mln zł dodatkowego dofinansowania, którą otrzyma warszawski WZMiUW, pochodzi z oszczędności przetargowych.

W sumie w 2013 r. WZMiUW otrzyma z budżetu wojewody mazowieckiego 115,7 mln zł, w tym 26 mln zł na realizację 21 projektów w z zakresu przeciwdziałania i usuwania skutków powodzi. W latach 2006-12 kwota przekazana na inwestycje związane z bezpieczeństwem powodziowym w woj. mazowieckim wyniosła ponad 296 mln zł.

W ubiegłym tygodniu wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i marszałek województwa Adam Struzik podpisali porozumienie, dotyczące dostosowania planowania przestrzennego do potrzeb bezpieczeństwa powodziowego, wypracowania planu finansowania koniecznych działań i współpracy w zakresie organizacji specjalistycznych warsztatów i seminariów.

Jak podały wówczas urzędy wojewódzki i marszałkowski, w pracach wykorzystane będą ekspertyzy opracowane przez działający przy wojewodzie mazowieckim zespół ds. Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Regonie Wodnym Środkowej Wisły. W ramach porozumienia prowadzona będzie również współpraca z samorządami ośmiu województw leżących w regionie wodnym Środkowej Wisły, dotycząca m.in. wykorzystania na inwestycje przeciwpowodziowe środków nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-20.

Na wrzesień zaplanowano międzyregionalne seminarium dla biur planowania przestrzennego, zarządów gospodarki wodnej oraz melioracji i urządzeń wodnych, którego celem będzie popularyzacja wiedzy uwzględniania ochrony przeciwpowodziowej przy tworzeniu lub aktualizowaniu planów zagospodarowania przestrzennego.

Program "Bezpieczeństwa Powodziowego w Regionie Wodnym Środkowej Wisły" został zainicjowany przez wojewodę mazowieckiego w 2011 r. Projekt programu przyjął w 2012 r. komitet sterujący z udziałem m.in. ministra administracji i cyfryzacji, prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz wojewodów: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

W projekcie wskazano 808 różnych inwestycji przeciwpowodziowych, których łączny koszt szacowany jest na około 13,7 mld zł. Dalsze prace związane z programem będą prowadzone w ramach mającego powstać do sierpnia 2014 r. tzw. master planu dla dorzecza Wisły, opracowywanego przez Ministerstwo Środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: