PARTNER PORTALU
  • BGK

5,6 mln zł na ratowanie zagrożonych zabytków w lubuskim

  • PAP    5 marca 2013 - 15:49
5,6 mln zł na ratowanie zagrożonych zabytków w lubuskim

Ponad 5,6 mln zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymają lubuskie parafie i samorządy na renowację najbardziej zagrożonych zabytków. To o 1,7 mln zł więcej niż w wyniku pierwszego naboru wniosków w ubiegłym roku.
Pieniądze pochodzą z programu Dziedzictwo Kulturowe - priorytet Ochrona Zabytków - poinformowała lubuska wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.

Czytaj też: Zabezpieczanie zabytków nie kosztuje fortuny

1,8 mln zł dotacji otrzyma parafia katolicka w Otyniu na renowację wieży kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. W ubiegłym roku część wieży uległa zawaleniu.

Kolejnym ważnym zadaniem w ramach ochrony najcenniejszych lubuskich zabytków jest renowacja XIII-wiecznego kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim. Koszt niezbędnych prac konserwatorskich jest szacowany na kilka milionów złotych. W fatalnym stanie są fundamenty kościoła. Bezcenny zabytek wymaga natychmiastowej interwencji. Na ten cel parafia w Ośnie Lubuskim otrzyma w tym roku z ministerstwa 1,2 mln zł.

Pieniądze z ministerstwa przyznano także na wymianę części dachu i naprawę konstrukcji dachu na budynku poaugustiańskiego zespołu klasztornego w Żaganiu oraz drugi etap instalacji sygnalizacji pożarowej w tym obiekcie.

Ministerstwo przekaże także środki na remont dachu dawnego szpitala Świętej Trójcy w Broniszowie, remont więźby i pokrycia dachowego kościoła pw. Krzyża Świętego w Żaganiu oraz renowację i konserwację Baszty Więziennej i Nowej Bramy w Strzelcach Krajeńskich, a także remont dachu na pałacu w Brodach.

Kolejną z dofinansowanych inwestycji jest wymiana pokrycia dachu wieży i niezbędne naprawy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Drożkowie.

W wyniku odwołania ok. 500 tys. zł uzyskała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie, która wykorzysta te fundusze na rewitalizację secesyjnej willi Lehmanna - dawnej swojej siedziby przyległej do nowoczesnego budynku, który obecnie zajmuje.

Bielinis-Kopeć przypomniała, że trwa kolejny nabór wniosków o dofinansowanie przez ministerstwo zadań z zakresu ochrony zabytków. Termin ich składania upływa 31 marca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ziuta, 2013-03-08 18:47:31

    Jak zwykle: prawie nic na zabytki świeckie, prawie wszystko na zabytki kościelne. Może przy takiej okazji warto byłoby się zastanowić, dlaczego księża dopuszczają do takiej degrengolady powierzonego sobie majątku, że aż muszą się na remont składać wszyscy podatnicy. Logiczne byłoby przekazanie tak...iego zabytku ratowanego pieniędzmi z budżetu na skarb państwa, czyli na dobro tych, którzy przyczynili się do jego ratowania.  rozwiń