5 mln dla poszkodowanych przez nawałnice

Na zasiłki związane z czerwcowymi i lipcowymi nawałnicami przeznaczono już prawie 5 mln zł; najwięcej - ponad 4 mln zł - dla poszkodowanych z województwa dolnośląskiego - poinformował w czwartek wiceszef MAC Włodzimierz Karpiński.
5 mln dla poszkodowanych przez nawałnice

"Kolejne środki będą uruchamiane w ramach potrzeb zgłaszanych przez wojewodów" - powiedział wiceszef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, który uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Czytaj też: Dezyderat w sprawie poszkodowanych gmin

Dodał, że blisko 5 mln zł przeznaczono m.in. na zasiłki do 6 tys. zł. Jak mówił, obecnie rozpatrywane są wnioski o pomoc w wysokości do 20 tys., czyli zasiłki na odbudowę.

Jak dotąd największa pomoc trafiła do poszkodowanych z woj. dolnośląskiego - ponad 4 mln zł i warmińsko-mazurskiego - prawie pół mln zł.

Dodał, że nadal trwa szacowanie szkód poniesionych przez poszczególne województwa.

Jak mówił, z dotychczasowych szacunków wynika, że podczas nawałnic z końca czerwca i lipca straty poniosło ponad 2,5 tys. osób. Uszkodzone zostały też m.in. 94 szkoły, dziewięć szpitali i 870 dróg - głównie gminnych.

"Straty spowodowane zostały na terenie 14 województw. Najwięcej w woj. dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim" - dodał.

Wiceminister poinformował, że z rezerwy celowej przeznaczono kolejne 1 mln 200 tys. zł na akcję przeciwpowodziową w woj. dolnośląskim, także związaną z niedawnymi nawałnicami.

Posłowie pytali m.in., czy w związku ze zmianami klimatycznymi i zagrożeniami pogodowymi zmienia się wyposażenie straży pożarnej. "Dostosowujemy nasze możliwości do tych zjawisk" - mówił wicekomendant straży pożarnej Janusz Skulich.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU