5 ofert na dokończenie stadionu

Pięć ofert zostało wybranych do drugiego etapu przetargu na dokończenie budowy stadionu miejskiego w Białymstoku. Wykluczono z przetargu konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex, któremu w czerwcu wypowiedziano umowę - poinformowano w środę na konferencji prasowej.
5 ofert na dokończenie stadionu
Jak powiedział dziennikarzom Krzysztof Paszko, przedstawiciel menedżera projektu, czyli firmy która na zlecenie inwestora (Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Białymstoku) nadzoruje realizację inwestycji, z ośmiu podmiotów, które złożyły swoje oferty (po wykluczeniu polsko-francuskiego konsorcjum Eiffage), wybrano do drugiego etapu ofertę firmy Warbud oraz czterech konsorcjów, których liderami są: Unibep, Hydrobudowa Polska, IDS-BUD oraz PORR Polska.

Do 12 stycznia 2012 roku tych pięciu oferentów, na podstawie dokumentów projektowych i specyfikacji, które w środę zostały im wysłane, ma złożyć swoje propozycje cenowe. Cena jest jedynym kryterium wyboru wykonawcy. Władze miasta liczą, że na przełomie lutego i marca uda się podpisać umowę z wybranym podmiotem.

Rozstrzygnięcie pierwszego etapu przetargu planowano pierwotnie na ok. 10 listopada. Jednak w związku z tym, że zgłosiło się do niego również konsorcjum Eiffage, któremu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białymstoku wypowiedział w czerwcu umowę z powodu opóźnienia realizacji inwestycji, MOSiR zwrócił się do Urzędu Zamówień Publicznych o interpretację możliwości wykluczenia, lub nie, tego podmiotu z przetargu.

Oryginał tej odpowiedzi prezydent Białegostoku otrzymał w poniedziałek. Jak mówił dziennikarzom Krzysztof Paszko, konsorcjum Eiffage wykluczono na podstawie artykułu ustawy o zamówieniach publicznych, mówiącego o tym, iż wyklucza się z postępowania wykonawców, z którymi dany zamawiający rozwiązał albo wypowiedział umowę w sprawie zamówienia publicznego albo odstąpił od umowy w sprawie zamówienia publicznego, z powodu okoliczności, za które wykonawca ponosi odpowiedzialność.

"Nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, by ten sam wykonawca startował w kolejnym przetargu na dokończenie tej inwestycji, której nie podołał" - powiedział Paszko. Dodał także, że nawet gdyby oferta Eiffage była brana pod uwagę, i tak nie znalazłaby się w pierwszej piątce oferentów wybranych do decydującego etapu przetargu.

W punktacji kryteriami kluczowymi były: odpowiedni poziom przychodów, doświadczenie w budowie takich obiektów oraz odpowiedni poziom zatrudnienia.

Przetarg dotyczy inwestycji, którą rozpoczęło polsko-francuskie konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex SA oraz Eiffage Construction. Po odstąpieniu od umowy przez MOSiR, kilka dni później także konsorcjum złożyło oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a decyzję miasta uznało za nieważną.

MOSiR wystąpił do sądu o zapłatę przez wykonawcę 5 mln zł kar umownych. To część z kwoty kary umownej, która - zgodnie z umową - wynosi 10 proc. wartości inwestycji, czyli 15,6 mln zł. 2,6 mln zł inwestor potrącił z ostatniej faktury za wykonane prace, zaś o 8 mln zł wystąpił do banku, oczekując wypłacenia gwarancji bankowej.

Termin rozpoczęcia postępowania przed sądem nie został jeszcze wyznaczony. Nie wiadomo też jeszcze, czy sąd w Białymstoku, czy może w Warszawie, będzie właściwy do rozstrzygnięcia sporu.

Po podpisaniu umowy z nowym wykonawcą, dokończenie I etapu (około połowy obiektu) powinno potrwać 9 miesięcy od wejścia na plac budowy; II etap powinien być gotowy 6-12 miesięcy później tak, by stadion był gotowy do końca 2013 roku.

To obecnie największa w regionie inwestycja powstająca przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Miała kosztować - według ceny z I przetargu - 168 mln zł, łącznie z pracami przygotowawczymi.

Nowy stadion miejski w Białymstoku ma pomieścić 22,5 tys. widzów i spełniać standardy europejskie. Całe trybuny mają być zadaszone. Przyznana na inwestycję unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego stanowi 63,7 proc. wartości inwestycji. Według władz Białegostoku, finansowanie unijne inwestycji nie jest zagrożone.


Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU