PARTNER PORTALU
  • BGK

50 mln dla Europejskiego Centrum Muzyki

  • KB    15 kwietnia 2010 - 12:33
50 mln dla Europejskiego Centrum Muzyki

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o przyznaniu 50 mln zł dofinansowania dla Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Projekt budowy centrum otrzymał wysokie oceny (powyżej wymaganych 65%) i dzięki temu otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, powołane w 2005 r., jest wspólną instytucją kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego i województwa małopolskiego.

- To bardzo dobra wiadomości dla naszego regionu – cieszy się wicemarszałek Roman Ciepiela. - projekt Europejskiego Centrum Muzyki to projekt rozwojowy, który sprawi, że Małopolska będzie postrzegana nie tylko przez pryzmat Krakowa – dodał.

Centrum będzie miejscem, gdzie pod okiem Mistrza Pendereckiego, zdolni młodzi muzycy z całego świata będą doskonalić swój warsztat muzyczny. Ma być instytucją kultury o zasięgu międzynarodowym – kampusem humanistyczno-muzycznym, jedynym w Europie pod względem oferty i programu, oddziałującym na sztukę i artystów z Europy i świata.

W centrum będą się spotykać utalentowani muzycy i profesorowie - wybitni specjaliści sztuki wykonawczej, kompozycji i szeroko pojętej humanistyki. Planuje się prowadzenie szkoleń doskonalących, tzw. kursów mistrzowskich dla młodych muzyków. W relacjach typu "mistrz - uczeń" kultywowane będą wartości duchowe tradycji środkowo-europejskiej. Celem jest rozwijanie u młodych wykonawców umiejętności interpretowania muzyki (solowej, kameralnej i orkiestrowej) tworzonej przez kompozytorów żyjących współcześnie i pod ich kierunkiem.

Centrum będzie pierwszym tak ukształtowanym ośrodkiem rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.