PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: Projekt wprowadzający Program 500+ przyjęty, ustawa zacznie obowiązywać od 1 kwietnia

 • PulsHR.pl (AT)    28 stycznia 2016 - 14:29
500 zł na dziecko: Projekt wprowadzający Program 500+ przyjęty, ustawa zacznie obowiązywać od 1 kwietnia
Program "Rodzina 500 plus" ma zacząć działać od 1 kwietnia. (fot.mpips.gov.pl)

• Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy wprowadzającej program 500+.
• Środki finansowe na realizację programu są zabezpieczone. W budżecie jest w sumie ok. 17 mld zł.
• Kluczowe elementy projektu nie zostały zmienione.
- Rozstrzygnęliśmy wszystkie uwagi zgłoszone do projektu. Środki finansowe na realizację tego programu są zabezpieczone - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

- Po etapie uzgodnień i konsultacji społecznych projekt został dzisiaj uzgodniony na Komitecie Stałym Rady Ministrów. Kluczowe elementy projektu, najistotniejsze dla rodzin, które oczekują już na wypłatę świadczenia, nie zostały w żaden sposób zmienione - zapewniła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Obsługa programu "Rodzina 500+" wymagać będzie dodatkowego zatrudnienia

Jak mówiła, dotyczą one progu dochodowego przy pierwszym dziecku. - Został on utrzymany na poziomie 800 zł i 1200 zł - w sytuacji, w której w rodzinie występuje niepełnosprawne dziecko - przypomniała. - Drugie i każde kolejne dziecko - bez testu dochodowego, do ukończenia 18 roku życia. To są te kluczowe elementy projektu - zaznaczyła.

Przypomniała, że już na wcześniejszym etapie pracy nad projektem wprowadzono zapisy dotyczące rodzin zastępczych. - Rodziny zastępcze spokrewnione i niespokrewnione będą otrzymywały również świadczenie - zapewniła.

Podkreśliła, że udało się osiągnąć kompromis ws. finansowania tego zadania przez samorządy, czyli prowizji dla nich za organizowanie wypłat.

- W 2016 r., w pierwszym roku organizowania tych wypłat, prowizja 2-procentowa, w 2017 r. i w kolejnych latach - prowizja będzie 1,5-procentowa. Jest to w mojej ocenie naprawdę niezłe finansowanie zadania zleconego. Musimy pamiętać o tym, że świadczenie jest stosunkowo wysokie, a znaczna część osób będzie uprawniona bez sprawdzania ich dochodu, a więc złożoność tej procedury nie jest duża - zaznaczyła.

Cały tekst tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (12)

 • alex, 2016-02-02 20:54:27

  Do Jaro: Mam podobną sytuację. Z tego co mówili w TV to przysługuje ojcu kwota proporcjonalna do dni które dziecko spędziło pod jego opieka. Czyli warto złozyc bo jesli nawet masz trudności w kontaktach i wyjdzie im 1 dzień i przyznaja Ci przysłowiowy grosz to dziecko z drugiego małżeństwa liczon...e jest juz jako drugie. Tak to rozumiem. Podobnie z ulga podatkowa robie co roku i kolejne dzieci "liczą" wg wyższej stawki za kolejne.  rozwiń
 • Jaro, 2016-02-02 10:18:27

  A co w mojej sytuacji? Jestem po rozwodzie, zarówno ja jak i była małżonka mamy drugie dzieci w nowych związkach. Na pierwsze dziecko (16 lat) płacę alimenty i mam widzenia w weekendy. Teraz pytanie- czy na dziecko (w kolejności 2) z obecnego małżeństwa będzie mi przysługiwało to świadczenie? Jakoś ...nikt nie wypowiadał się w podobnej sytuacji, więc co takimi przypadkami jak mój?  rozwiń
 • Fretka, 2016-02-01 23:11:50

  Mam trójkę, jedno 19 lat i zdaje maturę, idzie na studia. Drugie 10, trzecie 8. Czyli mając trójkę, mam dwójkę więc dostanę na jedno. Cóż - taka logika !