PARTNER PORTALU
  • BGK

525 mln na inwestycje w lubelskim budżecie

  • PAP    16 listopada 2011 - 20:48
525 mln na inwestycje w lubelskim budżecie

525 mln zł przeznaczono na inwestycje w projekcie budżetu Lublina na przyszły rok. To blisko 30 proc. wszystkich wydatków miasta. Wszystkie wydatki budżetu Lublina w 2012 r. mają wynieść 1 mld 768 mln zł, natomiast dochody - 1 mld 616 mln zł.
Deficyt w wysokości 152 mln zł ma być sfinansowany kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, z którym miasto podpisało w 2010 r. umowę otwierającą linię kredytową na kwotę 500 mln zł.

Zadłużenie miasta na koniec przyszłego roku ma osiągnąć 890 mln zł, czyli około 55 proc. dochodów.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk (zabierz głos/oceń prezydenta) powiedział w środę, że projekt przyszłorocznego budżetu miasta jest proinwestycyjny, ma na celu maksymalne wykorzystanie funduszy europejskich i taki charakter będą miały też budżety na następne lata.

- To wynika z naszego zapóźnienia infrastrukturalnego. My musimy nadgonić czas - powiedział Żuk na konferencji prasowej.

Żuk podkreślił, że w ciągu kilku najbliższych lat powstanie w Lublinie infrastruktura usprawniająca dojazd do miasta i poruszanie się po nim oraz podnosząca standard życia mieszkańców. Jak podał Żuk, miasto uzyskało dotychczas, albo jest w trakcie pozyskiwania około miliarda złotych z funduszy europejskich przeznaczonych na inwestycje.

- My opieramy w coraz większym stopniu nasz budżet na realizacji programów ze środków europejskich, które pozyskujemy - zaznaczył Żuk.

Skarbnik miasta Irena Szumlak powiedziała, że w ostatnich latach wydatki miasta na inwestycje szybko rosły. O ile w 2010 roku wyniosły one 222 mln zł, to w obecnym roku mają sięgnąć 350 mln zł, a w przyszłym - 525 mln zł. W tym roku ze środków europejskich Lublin pozyska około 105 mln zł, natomiast w przyszłym ma to być blisko 240 mln zł.

Znaczna część nakładów inwestycyjnych w przyszłym roku ma być przeznaczona na przebudowę oraz remonty dróg i ulic, które już się rozpoczęły. Pochłoną one w przyszłym roku, według projektu budżetu, blisko 200 mln zł. Planowane jest także rozpoczęcie budowy dróg dojazdowych do powstającej obwodnicy miasta.

Wiceprezydent Lublina Stanisław Kalinowski poinformował, że lubelski ratusz przygotował wieloletni plan modernizacji ulic w Lublinie, który przewiduje przebudowę lub remont 78 ulic o łącznej długości ponad 80 km, co stanowi 13 proc. całej infrastruktury drogowej w mieście. Prace mają kosztować łącznie około 500 mln zł i zostać zrealizowane w ciągu pięciu lub sześciu lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.