PARTNER PORTALU
  • BGK

6,8 mln na usuwanie skutków powodzi w opolskim

  • PAP    9 marca 2012 - 21:15
6,8 mln na usuwanie skutków powodzi w opolskim

6,8 mln zł to łączna wartość promes na 2012 r. przyznanych dziewięciu opolskim samorządom przez ministra spraw wewnętrznych na usuwanie skutków powodzi z 2010 r. W piątek wojewoda opolski Ryszard Wilczyński wręczył promesy samorządowcom.
Ministerialne dotacje na usuwanie skutków powodzi - z maja i czerwca 2010 r. - dostały gminy: Bierawa, Cisek, Dąbrowa, Pokój, Popielów, Wołczyn, Zębowice i Zawadzkie oraz powiat Kędzierzyn-Koźle. Pieniądze są przeznaczone na obiekty infrastruktury komunalnej, co oznacza, że samorządy przeznaczą je na odbudowę dróg, mostów zniszczonych przez powódź, udrażnianie rowów melioracyjnych oraz na remonty, budowę przedszkoli i szkół, które w 2010 r. zalała woda.

Czytaj też: 6 mln na usuwanie skutków powodzi w lubuskim

Największą dotację, czyli prawie 2,5 mln zł, minister przyznał gminie Cisek. Samorząd przeznaczy pieniądze na odbudowę drogi Landzmierz-Sukowice, drugi etap odbudowy budynku socjalnego w Przewozie i budowę publicznego przedszkola w Cisku.

Wójt gminy Cisek Alojzy Parys zapewnił, że wszystkie inwestycje będą zakończone w planowanym czasie: odbudowa drogi i budynku socjalnego w 2012 r., a budowa przedszkola - w 2013 r.

- Będzie to możliwe właśnie dzięki pieniądzom z ministerstwa przekazanym nam przez wojewodę - powiedział w piątek Parys.

Natomiast wójt gminy Popielów Dionizy Duszyński poinformował, że za przyznane gminie 1,3 mln zł w br. zostaną odbudowane dwie zniszczone w czasie powodzi drogi oraz udrożnione będą rowy melioracyjne.

- Powodziowe sytuacje powtarzają się w gminie Popielów ze względu na dużą powierzchnię zlewni Odry, dlatego takie pieniądze z budżetu państwa są nam bardzo potrzebne - podsumował wójt.

Mieczysław Orgacki, burmistrz Zawadzkiego podkreślił szybkie tempo, w jakim służbom wojewody udało się pozyskać dotacje.

- W grudniu złożyliśmy wnioski, w marcu odbieramy promesy. Jestem tym tempem zszokowany - stwierdził.

Przekazane w piątek przez wojewodę opolskiego ministerialne promesy to trzecia transza rządowej pomocy na usuwanie skutków powodzi z 2010 r. w infrastrukturze komunalnej. W 2011 roku 11 opolskich samorządów dostało ponad 6,7 mln zł. Łączna pomoc rządu udzielona Opolszczyźnie na odbudowę infrastruktury komunalnej w latach 2010-2012 to ponad 29 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.