PARTNER PORTALU
  • BGK

6 mln dla 14 poszkodowanych samorządów

  • PAP    23 lutego 2011 - 15:21

Promesy dotacji na łączną kwotę niemal 6 mln złotych na odbudowę infrastruktury komunalnej zniszczonej podczas ubiegłorocznej powodzi wręczyła w środę wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska przedstawicielom 14 samorządów w Łódzkiem.
Promesy gwarantujące środki z budżetu państwa otrzymali przedstawiciele sześciu powiatów i ośmiu gmin. W tym roku po raz pierwszy umowa na udzielenie dotacji będzie zawierana z jednostką samorządu przez wojewodę łódzkiego a nie, jak do tej pory, przez ministra SWiA. Łączna kwota dotacji to 5,97 mln zł.

Zaplanowano w tym roku m.in. naprawę lub odbudowę siedmiu mostów oraz 7 km dróg, a także dokończenie remontu zespołu zamkowo-parkowego w Uniejowie i remontu drogi Pstrokonie-Korzeń w gminie Zapolice.

Największą promesę dotacji w wysokości 1,44 mln zł otrzymał powiat radomszczański. Jak powiedział wicestarosta tego powiatu Andrzej Plutecki, pieniądze zostaną przeznaczone na remont mostu na Warcie w miejscowości Szczepocice. "Niektóre inne zniszczenia zostały już usunięte. Co prawda w powiecie są jeszcze mosty, które trzeba remontować, ale myślę, że środki na odbudowę tego mostu są najbardziej potrzebne" - ocenił Plutecki.

Wojewoda przypomniała, że ubiegłorocznych promes nie udało się samorządom do końca wykorzystać. Apelowała do samorządowców, żeby dobrze wykorzystali te środki, aby nie przepadła ani jedna złotówka.

W ub. roku promesy dotacji na kwotę 7,26 mln zł otrzymało 19 samorządów - 14 gmin i 5 powiatów; dwie jednostki odstąpiły od wykonania zadań.

Promesy wykorzystano w niemal 90 proc. na kwotę ponad 6,4 mln zł. 11 samorządów wykorzystało je w całości, a sześć częściowo. Naprawiono w sumie 18 mostów, dziewięć przepustów, ok. 15 km dróg i poboczy oraz m.in. oczyszczalnię ścieków i przedszkole w Pęczniewie (powiat poddębicki). Niewykorzystane pieniądze z promesy nie przechodzą na kolejny rok i pozostają w budżecie państwa.

W Łódzkiem w wyniku powodzi i opadów w maju i czerwcu ub. roku podtopieniu uległo ok. 60 tys. ha terenów mieszkalnych, rolniczych i leśnych na obszarze 409 miejscowości. Zalanych lub potopionych było ok. 1885 budynków mieszkalnych, 16 obiektów użyteczności publicznej, 22 obiekty sportowe oraz 39 szkół.

Wartość wszystkich strat - zarówno w mieniu komunalnym, prywatnym jak i rolnictwie - oszacowano na 62 mln zł. Po weryfikacji łączną wartość strat - na terenie 29 gmin i sześciu powiatów - w infrastrukturze komunalnej uznanych do ubiegania się o dotację celową z budżetu wyniosła ponad 32,7 mln zł.

Samorząd województwa łódzkiego na odbudowę uszkodzonych wałów przeciwpowodziowych oraz innych urządzeń melioracyjnych wykorzystał prawie 4,7 mln zł otrzymanych z dotacji przyznanej przez Ministerstwo Finansów w ubiegłym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.