PARTNER PORTALU
  • BGK

6 mln zł na usuwanie skutków powodzi

  • PAP    29 marca 2011 - 15:29
6 mln zł na usuwanie skutków powodzi

Sandomierz otrzymał od państwa sześć mln zł dodatkowej pomocy na usuwanie skutków zeszłorocznej powodzi. Większość tych środków zainwestuje w budownictwo mieszkaniowe - poinformował we wtorek zastępca burmistrza miasta Marek Bronkowski.
Pieniądze przydzieliło - na wniosek lokalnych władz samorządowych - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach programu "3x200", który obejmuje 18 miast i gmin dotkniętych skutkami ubiegłorocznych powodzi.

Jak powiedział Bronkowski, miasto zrefunduje za otrzymane środki koszt budowy (1,6 mln zł) zasiedlanego obecnie bloku socjalnego dla 28 rodzin powodzian, zainwestuje w budowę drugiego budynku identycznej wielkości o tym samym przeznaczeniu, a także zbuduje blok socjalny dla rodzin romskich.

- Resztę pieniędzy zamierzamy wydać na budowę obwodnicy osiedla Vitrum koło huty szkła Pilkington. Droga ta przejęłaby uciążliwy dla mieszkańców osiedla ruch samochodów ciężarowych z huty do przebudowywanej na arterię dwujezdniową ulicy Lwowskiej - dodał wiceburmistrz.

W wyniku ubiegłorocznej powodzi w Sandomierzu zostało zalanych 11 km kw. terenu i 820 domów. Straty oszacowano na ponad pół mld zł.

W programie "3x200" uczestniczy 18 najbardziej poszkodowanych przez powódź samorządów z 8 województw. Na realizację programu przewidziano ogółem ok. 600 mln zł. Pieniądze pochodzą z trzech źródeł: 200 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 200 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa, którą dysponuje MSWiA oraz 200 mln zł ze środków unijnych.

Sandomierz otrzymał w zeszłym roku prawie 83 mln zł na likwidowanie szkód powodziowych. W tym roku lokalny samorząd spodziewa się promes na sumę 22 mln zł. 16 mln zł z tej puli chce wydać na remont nawierzchni dróg i chodników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.