PARTNER PORTALU
  • BGK

60 projektów w Kontrakcie Terytorialnym opolskiego

  • pap    4 listopada 2014 - 18:18
60 projektów w Kontrakcie Terytorialnym opolskiego

Ok. 1,7 mld euro wartych jest ponad 60 projektów zapisanych w Kontrakcie Terytorialnym woj. opolskiego. Opolski kontrakt, w którym zapisano m.in. inwestycje na drogi i kolej, znalazł się wśród siedmiu kontraktów terytorialnych, przyjętych we wtorek przez rząd.
Kontrakt Terytorialny będzie obowiązującym w latach 2014-2020 porozumieniem pomiędzy rządem z samorządem regionu, dotyczącym koordynowania dużych, kluczowych dla województwa inwestycji.

W opolskim Kontrakcie przewidziano trzy źródła finansowania - Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego, krajowe programy operacyjne oraz budżet państwa. Najwięcej pieniędzy, zgodnie z zapisami tego dokumentu, przeznaczonych ma być na transport, innowacyjną gospodarkę oraz gospodarkę niskoemisyjną w miastach.

Jak powiedziała dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Karina Bedrunka, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej inwestycje w zakresie kolei i dróg wojewódzkich mogą być uznane za kluczowe i nie muszą być na nie ogłaszane konkursy.

"W przypadku pozostałych obszarów w Kontrakcie zarezerwowane zostały kwoty i będą przeprowadzane konkursy" - wyjaśniła szefowa departamentu.

Czytaj: 14 Kontraktów Terytorialnych do zatwierdzenia

Jednym z największych kwotowo projektów w przyjętym przez rząd opolskim dokumencie jest modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej ok. 1,3 mld zł, która obejmować ma także modernizację Kanału Gliwickiego. Projekt zakłada podniesienie do IV klasy żeglowności całej długości rzeki dla potrzeb transportu, turystyki i ochrony przeciwpowodziowej oraz rozbudowę śródlądowych portów rzecznych na Odrze.

Miałby to być projekt realizowany w ramach Strategii Rozwoju Polski Zachodniej 2020, dotyczący nie tylko woj. opolskiego, ale też dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Czytaj też: Śląskie jako pierwsze zawarł Kontrakt Terytorialny

Także w ramach Strategii Rozwoju Polski Zachodniej w kontrakcie zapisano realizację projektu "Sieci energetyczne Polski Zachodniej" za w sumie 4,9 mld zł. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski Zachodniej. W woj. opolskim w jego ramach mają być budowane np. sieci przesyłowe, a wartość przewidzianych inwestycji w tym zakresie w regionie ma wnieść 500 mln zł.

Wśród projektów dotyczących transportu w opolskim Kontrakcie Terytorialnym zapisano budowę fragmentu drogi ekspresowej S11, w tym obwodnic Bąkowa i Olesna oraz budowę obwodnic takich miejscowości jak Dobrzeń Wielki, Niemodlin, Nysa, Myślina, północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla oraz obwodnicy Czarnowąs.

W opolskim Kontrakcie znalazły się też inwestycje kolejowe za 400 mln euro (ok. 1,6 mld zł)- w tym np. modernizacja linii Opole Zachodnie - Kędzierzyn Koźle z dopuszczalną prędkością 160 kilometrów na godzinę, a także remont linii kolejowych o znaczeniu regionalnym relacji Opole Zachodnie-Nysa, Nysa-Brzeg i Opole - Kluczbork.

Ponadto w dokumencie zapisano środki na uzbrojenie zgłoszonych przez samorządy lokalne terenów inwestycyjnych - łącznie 35 mln euro (ok. 147 mln zł).

Rzecznik opolskiego urzędu marszałkowskiego Arkadiusz Kuglarz dodał, że w ramach pieniędzy na projekty instytucji badawczo-rozwojowych w Kontrakcie Terytorialnym województwa zabezpieczono kwotę 12 mln euro (ok. 50,4 mln zł) na współpracę tych instytucji z przedsiębiorstwami.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.