PARTNER PORTALU
  • BGK

64 mln na popowodziowe inwestycje na Śląsku

  • PAP    15 marca 2012 - 19:41
64 mln na popowodziowe inwestycje na Śląsku

Przedstawiciele 56 samorządów z woj. śląskiego otrzymali w czwartek promesy o łącznej wartości blisko 64,17 mln zł. Środki te trafią na odbudowę infrastruktury zniszczonej przez powódź w 2010 r.
Promesy gwarantujące środki z budżetu państwa pozwolą samorządom na zaciąganie zobowiązań, które będą spłacane po przedstawieniu faktur za wykonane prace. Zostały przyznane w pierwszym kwartale, by wraz z nadejściem wiosny mogły ruszyć prace budowlane.

Czytaj też: 186 mln na odbudowę po powodzi w Małopolsce

W czwartek promesy przekazał samorządowcom w Katowicach wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. "Znając rozmiar spowodowanych powodzią szkód, myślę, że te środki powinny w jakimś znacznym stopniu złagodzić ból, jaki mamy po powodzi w infrastrukturze komunalnej" - ocenił.

Pieniądze dostały m.in. miasta i gminy: Bielsko-Biała (5 mln zł na przebudowę rowów melioracyjnych oraz koryt dwóch potoków), Bieruń (4 mln zł na remont trzech ulic oraz przepustu i rowu), Koniecpol (2,5 mln zł na wymianę kładki na rzece Pilicy na most oraz remont prowadzącej tam drogi) oraz Poczesna (3,5 mln zł na przebudowę mostu na Warcie i jednej z dróg).

Z samorządów powiatowych m.in. 6 mln zł otrzymało starostwo w Żywcu (rozbiórka i odbudowa Mostu Trzebińskiego), a 4,5 mln zł - starostwo w Bielsku-Białej (remonty dwóch dróg i przebudowa przepustu). Urząd marszałkowski woj. śląskiego dostał 2 mln zł na remont jednej z dróg wojewódzkich oraz dwóch należących do niego szkół.

Wiceburmistrz Koniecpola Janusz Stypka mówił dziennikarzom, że jego gmina złożyła wniosek na blisko 3 mln zł na realizację trzech zadań: jednego na 2,5 mln zł i dwóch mniejszych - po 200 tys. zł na naprawy zniszczonych dróg. Ostatecznie przekazana mu w czwartek promesa sfinansuje tylko największą z tych inwestycji.

W ub. roku samorząd Koniecpola otrzymał promesę na ok. 1 mln zł, a z własnych środków wydał na usuwanie skutków powodzi drugie tyle. Według Stypki łącznie po powodzi z 2010 r. przygotowano tam wnioski na ok. 8 mln zł.

Jak przypominał w czwartek Łukaszczyk, oprócz 64,17 mln zł na 96 zadań w ramach promes, środki na usuwanie szkód powodziowych będą w tym roku przekazywane samorządom jeszcze w dwóch innych formach - w ramach unijnego Funduszu Solidarności oraz Programu 3x200, w którym uczestniczą Bieruń, Czechowice-Dziedzice oraz Bielsko-Biała.

Łukaszczyk wskazał też, że w woj. śląskim realizowane są m.in. rządowe programy ochrony przeciwpowodziowej: Program dla Odry i Program dla Wisły. W ramach Programu dla Odry trwa proces przygotowań do budowy Zbiornika Racibórz Dolny.

"Po naciskach na ministra środowiska i ministra finansów, mamy pewne uzgodnienia dotyczące inżynierii finansowej na Zbiornik Racibórz, ale również kwestie dotyczące postępowania administracyjnego, tak aby już w połowie tego roku wydać decyzję o realizacji tej inwestycji i mieć źródło jej finansowania" - wskazał wojewoda.

W ub. roku w ramach usuwania skutków powodzi z rezerwy celowej budżetu państwa przekazano samorządom woj. śląskiego łącznie 142,5 mln zł - w dwóch niemal równych transzach (442 zadania). Dodatkowe 9,5 mln zł dostał podległy marszałkowi zarząd melioracji (96 zadań).

Jak zaznaczył w czwartek wicedyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Szczeponek, z sygnałów z rządu wynika, że w tym roku również powinna pojawić się druga transza promes, choć prawdopodobnie mniejsza niż ubiegłoroczna. Zastrzegł, że pieniędzy tych można się spodziewać, o ile nie wystąpią w tym roku klęski żywiołowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.