PARTNER PORTALU
  • BGK

70 proc. podatek od odpraw ma wyeliminować patologie w spółkach skarbu i komunalnych

  • Bartosz Dyląg    25 listopada 2015 - 16:47
70 proc. podatek od odpraw ma wyeliminować patologie w spółkach skarbu i komunalnych
W spółkach z udziałem samorządów dochodzi do wielu patologii. Fot. pixabay

W spółkach skarbu państwa i JST dochodzi do wielu patologii związanych z odprawami dla prezesów. Posłowie nie są jednak zgodni co do tego, czy proponowany przez PiS 70 proc. podatek je wyeliminuje.
W środę (25 listopada) członkowie Komisji Finansów Publicznych dyskutowali o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z propozycjami autorów projektów – posłów PiS - odprawy i odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji prezesów i członków zarządów spółek z udziałem m.in. skarbu państwa czy jednostek samorządu terytorialnego, po przekroczeniu określonych limitów, mają być obłożone podatkiem w wysokości 70 proc.

Za projektem przygotowanym przez PiS opowiedziało się 282 posłów z klubów PiS, Kukiz'15 i PSL, 7 było przeciw (4 z klubu PO i 3 z Nowoczesnej), 142 posłów Platformy i Nowoczesnej się wstrzymało. Teraz sprawą zajmie się Senat.

Wyeliminować niesprawiedliwe sytuacje

Jeszcze przed obradami komisji, rzecznik rządu Elżbieta Witek powiedziała, że proponowane przez PiS zmiany mają naprawić niesprawiedliwą sytuację, w której niektórzy otrzymują milionowe odprawy, a na utrzymanie dziecka niepełnosprawnego dodatek wynosi sto kilkadziesiąt złotych.

Witek dodała, że zdobyte w ten sposób środki miałyby umożliwić sfinansowanie „ambitnego planu PiS”.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk uzasadniał z kolei tempo prac nad projektem. Przypominał, że zmiany do ustawy o podatku PIT należy wprowadzać przed 30 listopada, by nowe prawo obowiązywało od początku nowego roku.

- Naprawdę nie jest to w porządku, jeśli odprawa jest milionowa i porównamy to z wynagrodzeniem czy emeryturą. Jeśli tacy ludzie mogą spojrzeć w oczy tym, którzy zarabiają 1 tys. zł netto, to im gratuluję – powiedział Henryk Kowalczyk.

Zdaniem Gabrieli Masłowskiej z PiS część pracowników uzyskujących ponadprzeciętne wynagrodzenia, często w wyniku różnych powiązań i układów, zostało rażąco uprzywilejowana. Ich prawo do odpraw lub wynagrodzenia z tytułu zakazu konkurencji trwa dłużej niż w przypadku większości zatrudnionych.

Masłowska dodała, że wiele umów przyznających lub podwyższających wysokie odprawy lub odszkodowania zostało zawartych w ostatnich miesiącach, w przeddzień wyborów do Sejmu i Senatu. Nie da się więc ukryć, że PiS tak spieszy się z nowymi przepisami właśnie dlatego, by choć trochę zaoszczędzić na tych odprawach.

- Rozwarstwienie dochodów jest jedną z głównych przyczyn nierówności społecznych. Nie ma powodów do dalszego pogłębiania tego zjawiska. Aż 91 proc. badanych Polaków ocenia poziom rozwarstwienia jako zbyt wysoki w Polsce – powiedziała Maslowska.

Podatek dla prezesów - czyli ile?

Projektu bronił także Tadeusz Cymański z PiS. - Nie ma takiego mądrego, kto powie, co jest sprawiedliwe, ale bardzo łatwo powiedzieć, co jest niesprawiedliwe. Rzeczywiście te gigantyczne odprawy są skandaliczne. Wszędzie kadra zarządzająca, management zarabia dużo albo bardzo dużo. Ale obrzydliwie dużo w zestawieniu z resztą społeczeństwa to jest polska specjalność. (…) Jestem spokojny o stwierdzenie konstytucyjności tej ustawy – mówił Tadeusz Cymański.

Szef sejmowej komisji finansów Wojciech Jasiński z PiS zauważył, że prezesi dużych spółek powinni godnie zarabiać, ale w spółkach skarbu państwa te zarobki są „zanadto godne”.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Ekonom, 2015-11-26 13:04:10

    Najgorsza nie jest wysokość zarobków i odpraw kierowników w spółkach skarbu państwa, lecz brak związku ich wysokości z wynikami zarządzanych przez nich przedsiębiorstw!!!
  • helle2, 2015-11-26 10:28:11

    BRAWO PiS