PARTNER PORTALU
  • BGK

650 mln na inwestycje w Małopolsce

  • pap    30 grudnia 2013 - 20:55
650 mln na inwestycje w Małopolsce

Dochody na poziomie 1,282 mld zł i 1,430 mld zł wydatków zakłada budżet woj. małopolskiego na 2014 r. przyjęty w poniedziałek przez sejmik województwa. Na inwestycje przeznaczono w nim 649 mln zł.
"Ten budżet to jeden z najlepszych, jakie przyszło nam opracowywać na przestrzeni ostatnich kilku lat" - ocenił podczas sesji sejmiku marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa (PO).

Zdaniem przewodniczącego klubu PO Leszka Zegzdy, przyjęty budżet jest "odpowiedzialny i mądry, a jego konstrukcja nie jest populistyczna, ale nastawiona na rozwój". "Małopolska nie jest krainą mlekiem i miodem płynącą, bo takiego miejsca w Polsce nie ma. Chodzi o to, czy idziemy do przodu i w jakim tempie. Prawie 50 proc. budżetu na inwestycje jest odpowiedzią na te pytania" - zaznaczył Zegzda.

Grzegorz Biedroń (PiS), przewodniczący największego klubu opozycyjnego, zaznaczył, że pretensje opozycji wobec budżetu województwa wynikają ze spraw fundamentalnych: klęski demograficznej, słabego rozwoju gospodarczego i niezadawalającego wydatkowania funduszy unijnych. "Koalicja zamiast skupiać się na budżecie, zajmuje się krytyką opozycji" - zaznaczył.

W przyszłym roku dochody województwa zaplanowano na 1,282 mld zł, a wydatki na 1,430 mld zł. Założono 148 mln zł deficytu budżetowego. Zostanie on sfinansowany przychodami z kredytu pomostowego na prefinansowanie projektów realizowanych ze środków unijnych, kredytu komercyjnego, emisji obligacji. Wydatki inwestycyjne wyniosą prawie 649 mln zł.

Marszałek zaznaczył, że w budżecie uwzględniono inwestycje finansowane ze środków unijnych w ramach kończącego się budżetu na lata 2007-2103. Na początku przyszłego roku będzie możliwe zwiększenie inwestycji w związku z wprowadzeniem nowych zadań z wchodzącej w życie perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

W budżecie zaplanowano, że 341 mln zł będą stanowiły wydatki inwestycyjne na transport. Władze regionu zainwestują w nowy tabor kolejowy, w latach 2014-2015 planowany jest zakup 16 nowych szynobusów. Prowadzonych będzie też ponad wiele inwestycji na drogach wojewódzkich, w tym budowy obwodnic Wojnicza, Gdowa i Olkusza.

Prawie 48 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje w ochronie zdrowia. Wśród najważniejszych inwestycji w tej dziedzinie zapowiedziano budowę ośrodka psychiatrycznego w Tarnowie, kontynuowanie programu termomodernizacji trzech małopolskich szpitali: Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie oraz modernizację Szpitala Specjalistycznego im. Babińskiego w Krakowie.

Zaplanowano też inwestycje w ochronę przeciwpowodziową. W ramach programu budowy zbiorników małej retencji kontynuowane będą prace przy zbiornikach: Joniny na potoku Wolninka w gminie Ryglice oraz Skrzyszów na potoku Korzeń w gminie Skrzyszów. Kontynuowane będą także prace modernizacyjne przy obwałowaniach w ramach Programu Ochrony Przed Powodzią w Dorzeczu Górnej Wisły.

Zaplanowano też dokończenie budowy Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie oraz rewaloryzację zespołu zabytkowych budowli dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: