PARTNER PORTALU
  • BGK

7 mln zł dywidendy dla Opola

  • PAP    14 maja 2012 - 18:29
7 mln zł dywidendy dla Opola

7 mln zł wyniesie dywidenda miasta z Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. To prawie 2 mln zł więcej, niż przewidywano przy tworzeniu tegorocznego budżetu.
O tym, na co wydane zostaną pieniądze, zadecyduje rada miasta. Jak poinformował prezydent miasta Opola Ryszard Zembaczyński (zabierz głos/oceń prezydenta) o tym, jaki ma być podział zysków Energetyki Cieplnej Opolszczyzny (ECO), w której 53,2 proc. udziałów ma miasto, zadecyduje najbliższe walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Miasto szacuje jednak, że do budżetu samorządu trafi z dywidendy ok. 7 mln zł, a nie 5,2 mln zł, jak zakładano przy konstruowaniu tegorocznego budżetu.

Pieniądze te zasilą budżet Opola, który wynosi obecnie 686 mln zł (597 mln dochodów i 89 mln zł przychodów). „Na co dokładnie rozdysponowane zostaną dodatkowe pieniądze – zadecyduje najprawdopodobniej jeszcze na majowej sesji rada miasta” – stwierdził naczelnik Wydziału Budżetu urzędu miasta Tomasz Filipkowski.

Rzecznik prasowy Grupy ECO Iwona Nawrot – Szczepanik poinformowała, że walne zgromadzenie akcjonariuszy odbędzie się 29 maja. To kolejny rok, w którym dywidenda wypłacana z ECO dla miasta jest wyższa od założeń. W ubiegłym roku wyniosła ona ok. 6 mln zł.

Mimo to miasto nie rezygnuje z pomysłu sprzedaży spółki. Jak powiedział prezydent Ryszard Zembaczyński, obecnie firma zewnętrzna dokonuje obliczenia wartości miejskich udziałów. Rezultat ma być znany we wrześniu, a na przełomie tego i kolejnego roku zapadnie decyzja o tym, czy miasto sprzeda swoje udziały.

„Jeśli oferta kupna, wybrana mam nadzieję spośród wielu ofert, nie będzie satysfakcjonująca, to nie jest przesądzone, że sprzedamy spółkę” – zapewnił Zembaczyński.

– „W każdym razie zainteresowanie potencjalną sprzedażą jest. Już na ubiegłorocznym kongresie gospodarczym w Katowicach rozpytywali mnie o to potencjalni inwestorzy z Niemiec, Czech, Francji czy Polski.”

Grupa ECO działa na terenie 9 województw zachodniej Polski. Dostarcza ciepło do ponad 500 tys. mieszkańców. W Grupie Kapitałowej ECO, Energetyka Cieplna Opolszczyzny z siedzibą w Opolu – to spółka matka. W skład Grupy wchodzą spółki zależne ECO: Malbork, Kutno, Jelenia Góra, ECO Ciepło Lokalne, ECO Logistyka oraz ECO Serwis S.A. Grupa wytwarza, przesyła i sprzedaje energię cieplną oraz elektryczną.

Miasto rozważa, by – jak przekazał zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Wiśniewski – zyski ze sprzedaży udziałów w ECO przeznaczyć na budowę dodatkowej przeprawy przez Odrę w Opolu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.