PARTNER PORTALU
  • BGK

70 mln zł dotacji dla kopalni w Wieliczce

  • PAP    31 grudnia 2010 - 10:12
70 mln zł dotacji dla kopalni w Wieliczce

70 mln zł dotacji otrzyma w przyszłym roku z budżetu państwa zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce. Pozwoli to na wykonanie prac zabezpieczających, które w przyszłości przełożą się na dalszy rozwój turystyki.
Jak poinformował prezes Kopalni Soli "Wieliczka" SA Kajetan d'Obyrn, przyszłoroczna dotacja jest dużo wyższa od tegorocznej. W mijającym roku kopalnia miała do dyspozycji 49,5 mln zł.

"Zachowanie bezcennej kopalni wymaga systematycznego likwidowania niezabytkowych wyrobisk oraz zabezpieczania substancji zabytkowej i wzmacniania górotworu" - zaznaczył prezes d'Obyrn.

W przyszłym roku zaplanowano dalsze wypełnianie niezabytkowych wyrobisk piaskiem transportowanym z powierzchni rurociągami solankowymi.

Stworzony zostanie nowy zbiornik i odtworzona retencja dla solanek i wód zasolonych. Całość prac związanych z odwadnianiem będzie skonsolidowana przy szybie Kościuszki.

W kopalni zostanie zbudowany nowy kanał wentylacyjny do szybu św. Kingi, dzięki któremu lepiej chronione będą przed wpływem powietrza zabytkowe wyrobiska zlokalizowane w rejonie szybu Regis.

Planowane jest przebudowanie wyrobisk na III poziomie kopalni, aby uruchomić w nich kolejkę. W przyszłości dzięki niej turyści dotrą do komór i chodników znajdujących się obecnie poza trasą zwiedzania, kolejka skróci też kuracjuszom drogę do podziemnej bazy leczniczej.

Kolejką będzie można dojechać do m.in. komory Smok, w której w najbliższych latach powstanie pierwsze na świecie podziemne SPA oraz komory Margielnik, znanej z filmu "Seksmisja".

Czytaj też:

Wieża Bazyliki Mariackiej odnowiona

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Miss, 2010-12-31 12:32:11

    to dobra wiadomosc - wszak wieliczka to nasz narodowy skarb i trzeba o niego dbac.