PARTNER PORTALU
  • BGK

73 mln zł w obligacjach dla Małopolski

  • PAP    27 sierpnia 2013 - 13:47
73 mln zł w obligacjach dla Małopolski

Województwo małopolskie przed końcem tego roku wyemituje obligacje komunalne o wartości do 73 mln zł. Pieniądze pozyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na wkład własny do planowanych inwestycji z udziałem środków zewnętrznych, w tym funduszy unijnych.
Jak poinformowała skarbnik województwa Marta Tylek, wkrótce rozpocznie się postępowanie mające na celu wyłonienie agenta emisji. Obligacje powinny zostać wypuszczone w grudniu tego roku. Możliwe jest przesunięcie części emisji na rok przyszły.

Czytaj też: Rynek obligacji rozwija się coraz szybciej

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego, region wyemituje obligacje do kwoty 73 mln zł. Termin ich wykupu ustalono na lata 2015-2026.

Władze województwa chcą wyemitować 73 tys. obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł. Propozycja ich zakupu będzie adresowana w ofercie niepublicznej do nie więcej niż 99 inwestorów.

Jak argumentują władze regionu, emisja obligacji jest najefektywniejszą formą pozyskania środków finansowych. Pozwala na racjonalne rozłożenie w czasie terminu ich spłaty. Wśród zalet obligacji komunalnych wymienia się także m.in.: prostą i szybką procedurę, niskie koszty, brak konieczności ustanawiania zabezpieczeń, krótki okres pozyskiwania środków, dywersyfikację źródeł zadłużenia oraz promocję emitenta.

Zgodnie z budżetem przyjętym na ten rok dochody województwa małopolskiego wyniosą 1,098 mld zł, a wydatki - 1,201 mld zł. Zaplanowany deficyt budżetowy w wysokości blisko 103 mln zł zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z kredytu pomostowego na prefinansowanie projektów realizowanych ze środków unijnych, emisji obligacji oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wskaźnik skumulowanego zadłużenia Małopolski wyniesie na koniec roku około 41 proc.

w czerwcu tego roku międzynarodowa agencja ratingowa Fitch potwierdziła wysoką długoterminową wiarygodność kredytową (rating) woj. małopolskiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie "A-" oraz podniosła długoterminowy rating w walucie krajowej z "A-" do "A". Fitch zmienił perspektywę tych ratingów ze stabilnej na pozytywną; podniósł również długoterminowy rating krajowy z "AA(pol)" do "AA+(pol)". Perspektywa tego ratingu jest stabilna. Jest to najwyższa ocena, jaką Małopolska otrzymała do tej pory.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.