73 mln zł w obligacjach dla Małopolski

Województwo małopolskie przed końcem tego roku wyemituje obligacje komunalne o wartości do 73 mln zł. Pieniądze pozyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na wkład własny do planowanych inwestycji z udziałem środków zewnętrznych, w tym funduszy unijnych.
73 mln zł w obligacjach dla Małopolski

Jak poinformowała skarbnik województwa Marta Tylek, wkrótce rozpocznie się postępowanie mające na celu wyłonienie agenta emisji. Obligacje powinny zostać wypuszczone w grudniu tego roku. Możliwe jest przesunięcie części emisji na rok przyszły.

Czytaj też: Rynek obligacji rozwija się coraz szybciej

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego, region wyemituje obligacje do kwoty 73 mln zł. Termin ich wykupu ustalono na lata 2015-2026.

Władze województwa chcą wyemitować 73 tys. obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł. Propozycja ich zakupu będzie adresowana w ofercie niepublicznej do nie więcej niż 99 inwestorów.

Jak argumentują władze regionu, emisja obligacji jest najefektywniejszą formą pozyskania środków finansowych. Pozwala na racjonalne rozłożenie w czasie terminu ich spłaty. Wśród zalet obligacji komunalnych wymienia się także m.in.: prostą i szybką procedurę, niskie koszty, brak konieczności ustanawiania zabezpieczeń, krótki okres pozyskiwania środków, dywersyfikację źródeł zadłużenia oraz promocję emitenta.

Zgodnie z budżetem przyjętym na ten rok dochody województwa małopolskiego wyniosą 1,098 mld zł, a wydatki - 1,201 mld zł. Zaplanowany deficyt budżetowy w wysokości blisko 103 mln zł zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z kredytu pomostowego na prefinansowanie projektów realizowanych ze środków unijnych, emisji obligacji oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wskaźnik skumulowanego zadłużenia Małopolski wyniesie na koniec roku około 41 proc.

w czerwcu tego roku międzynarodowa agencja ratingowa Fitch potwierdziła wysoką długoterminową wiarygodność kredytową (rating) woj. małopolskiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie "A-" oraz podniosła długoterminowy rating w walucie krajowej z "A-" do "A". Fitch zmienił perspektywę tych ratingów ze stabilnej na pozytywną; podniósł również długoterminowy rating krajowy z "AA(pol)" do "AA+(pol)". Perspektywa tego ratingu jest stabilna. Jest to najwyższa ocena, jaką Małopolska otrzymała do tej pory.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU