8,4 mld zł deficytu budżetowego za styczeń

Deficyt budżetowy po styczniu 2013 roku wyniósł ok. 8,4 mld zł, czyli ok. 23 proc. planu - powiedziała dziennikarzom w środę wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
8,4 mld zł deficytu budżetowego za styczeń

"Wstępnie szacujemy, że deficyt po styczniu wyniósł ok. 23 proc. planu rocznego, to jest tak jak planowaliśmy. Nominalnie to jest ok. 8,4 mld zł" - powiedziała. Wyjaśniła, że deficyt po styczniu 2013 r. nie odbiega od wyników budżetu osiąganych w tym miesiącu w poprzednich latach. "Właściwie zawsze początek roku jest na deficycie" - powiedziała.

"Dochody jako całość są zgodne z planem. Dochody z VAT są również zgodne z planem, a nawet trochę wyższe, sporo wyższe są natomiast dochody z PIT" - dodała. Podkreśliła, że wynik budżetu jest zgodny z wcześniejszymi oczekiwaniami resortu finansów, mimo że styczniowe wpływy z VAT - po zmianie przepisów - zostały pomniejszone o zwroty podatku dla przedsiębiorców za grudzień.

Czytaj też: Spadają podatkowe dochody gmin

Majszczyk powiedziała, że harmonogram tegorocznych wydatków i dochodów budżetu państwa będzie gotowy najprawdopodobniej w marcu. Wiceminister zapewniła, że sprawa zablokowanych przez UE środków na polski program drogowy nie będzie miała wpływu na tegoroczny budżet i deficyt budżetu. "Budżet środków unijnych i zwroty są realizowane z opóźnieniem w stosunku do realizacji inwestycji" - podkreśliła.

Chodzi o pieniądze z funduszy UE na projekty drogowe zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej.

Czytaj też: Zablokowanie pieniędzy na drogi jest bezprawne

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska poinformowała w ubiegły piątek po spotkaniu z komisarzem UE ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem, że odmrożenie wypłat funduszy UE dla Polski przeznaczonych na drogi może nastąpić na przełomie lutego i marca.

Rząd zaplanował deficyt na ten rok na poziomie 35,6 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU