PARTNER PORTALU
  • BGK

8,4 mld zł deficytu budżetowego za styczeń

  • PAP    6 lutego 2013 - 17:25
8,4 mld zł deficytu budżetowego za styczeń

Deficyt budżetowy po styczniu 2013 roku wyniósł ok. 8,4 mld zł, czyli ok. 23 proc. planu - powiedziała dziennikarzom w środę wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
"Wstępnie szacujemy, że deficyt po styczniu wyniósł ok. 23 proc. planu rocznego, to jest tak jak planowaliśmy. Nominalnie to jest ok. 8,4 mld zł" - powiedziała. Wyjaśniła, że deficyt po styczniu 2013 r. nie odbiega od wyników budżetu osiąganych w tym miesiącu w poprzednich latach. "Właściwie zawsze początek roku jest na deficycie" - powiedziała.

"Dochody jako całość są zgodne z planem. Dochody z VAT są również zgodne z planem, a nawet trochę wyższe, sporo wyższe są natomiast dochody z PIT" - dodała. Podkreśliła, że wynik budżetu jest zgodny z wcześniejszymi oczekiwaniami resortu finansów, mimo że styczniowe wpływy z VAT - po zmianie przepisów - zostały pomniejszone o zwroty podatku dla przedsiębiorców za grudzień.

Czytaj też: Spadają podatkowe dochody gmin

Majszczyk powiedziała, że harmonogram tegorocznych wydatków i dochodów budżetu państwa będzie gotowy najprawdopodobniej w marcu. Wiceminister zapewniła, że sprawa zablokowanych przez UE środków na polski program drogowy nie będzie miała wpływu na tegoroczny budżet i deficyt budżetu. "Budżet środków unijnych i zwroty są realizowane z opóźnieniem w stosunku do realizacji inwestycji" - podkreśliła.

Chodzi o pieniądze z funduszy UE na projekty drogowe zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej.

Czytaj też: Zablokowanie pieniędzy na drogi jest bezprawne

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska poinformowała w ubiegły piątek po spotkaniu z komisarzem UE ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem, że odmrożenie wypłat funduszy UE dla Polski przeznaczonych na drogi może nastąpić na przełomie lutego i marca.

Rząd zaplanował deficyt na ten rok na poziomie 35,6 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.