PARTNER PORTALU
  • BGK

80 tys. złotych na ratowanie świdnickich kościołów

  • JP    12 marca 2018 - 20:01
80 tys. złotych na ratowanie świdnickich kościołów
Kościół w Grodziszczu otrzyma 50 tys. zł na remont dachu. Fot. mat. pras.

3 parafie rzymskokatolickie otrzymają z budżetu gminy Świdnica łącznie 80 tys. na ratowanie zabytków architektury sakralnej.
Gminni radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

Ze wsparcia skorzystają kościoły w: Bojanicach (12,7 tys. zł na remont zewnętrznych wypraw malarskich elewacji zachodniej kościoła parafialnego), Pszennie - (17,3 tys. zł na wykonanie prac konserwatorskich przy barokowej chrzcielnicy stanowiącej wyposażenie kościoła parafialnego) i Grodziszczu (50 tys. zł na remont dachu kościoła parafialnego). W każdym przypadku decyzję o dofinansowaniu podejmowała Rada Gminy Świdnica, opierając się o obowiązujące przepisy prawne.

- Dzięki stałemu i systematycznemu wspieraniu prac przy obiektach zabytkowych, możemy już dziś cieszyć się efektami wykonanych renowacji w wielu kościołach na terenie naszej gminy. Od 2006 roku łącznie na ten cel przeznaczyliśmy już 846,9 tys. zł. - podkreśla wójt gminy Teresa Mazurek.

Niestety, w dalszym ciągu w bardzo złym stanie jest świdnicka katedra, która w zeszłym roku została wpisana przez prezydenta RP na listę Pomników Historii. Według szacunków parafii katedralnej koszt przeprowadzenia prac renowacyjnych może wynosić ok. 60 mln zł.

W gotyckiej katedrze sypią się jej ściany, w katastrofalnym stanie jest też wieża świątyni, z której niedawno odpadł fragment sterczyny.

- Ta destrukcja będzie postępować - powiedziała Barbara Sawicka, pełnomocnik prezydenta Świdnicy ds. ochrony i konserwacji zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.