PARTNER PORTALU
  • BGK

800 plaż i miejsc kąpieli na cenzurowanym

  • Michał Nowak    10 lipca 2017 - 07:02
800 plaż i miejsc kąpieli na cenzurowanym
W Polsce jest około 200 kąpielisk i 800 miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Na zdjęciu: kąpielisko Pogoria w Dąbrowie Górniczej. (fot. UM Dąbrowa Górnicza)

Gdzie można kąpać się w Polsce? Jakość wody w kąpieliskach łatwo sprawdzimy w internecie, ale trudniej sytuacja wygląda w przypadku nieformalnych kąpielisk, czyli tzw. miejsc wykorzystywanych do kąpieli, dlatego GIS chce zmian.
• W Polsce znajduje się ponad 200 kąpielisk, których jakość wody sprawdzimy na stronie: sk.gis.gov.pl.

• Ale cztery razy więcej jest tzw. miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Informacje o jakości wody w nich posiadają powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

• Główny Inspektorat Sanitarny chce zaostrzyć przepisy dotyczące miejsc wykorzystywanych do kąpieli tak, aby gminy decydowały się na przekształcanie ich w kąpieliska.

 

Wypoczynek nad wodą to najpopularniejsza forma spędzania czasu wolnego w upalne letnie dni. Ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie jeziora i zalewy są bezpieczne. Zanim spakujemy najpotrzebniejsze rzeczy i udamy się na wypoczynek, lepiej sprawdzić, czy woda u celu naszej wyprawy jest – mówiąc językiem sanepidu – „przydatna do kąpieli”.

Sprawa jest dość prosta, jeśli wybieramy się nad kąpielisko. Pod tym pojęciem nie należy rozumieć basenu, lecz wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych. Wystarczy wejść na rządowy serwis kąpieliskowy, który znajduje się pod adresem: sk.gis.gov.pl. Tam znajdziemy mapę kąpielisk w Polsce i informację o tym, które nadają się do kąpieli.

Obecnie w rządowym serwisie widnieją tylko dwa kąpieliska – w Olsztynie i w Pobiedziskach (woj. wielkopolskie) – z których nie można korzystać, ponieważ nie zostały jeszcze otwarte. Pozostałe oznaczone na mapie miejsca są bezpieczne, a wodę w nich określono mianem przydatnej do kąpieli.

Kąpieliska podlegają unijnym kryteriom jakościowym

Trzeba podkreślić, że kąpieliska w Polsce są wyznaczane uchwałami rady gminy i we wszystkich krajach Unii Europejskiej objęte są takimi samymi, rygorystycznymi wymogami. Każdego roku stacja sanepidu pobiera minimum cztery próbki wody z kąpieliska, aby zbadać jej jakość. Natomiast po zakończeniu sezonu kąpielowego, wyniki analizy przekazywane są do Komisji Europejskiej.

Stan kąpielisk w Polsce nie jest zły – świadczy o tym najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) oraz właśnie Komisji Europejskiej, który został opublikowany w maju tego roku. Na potrzeby raportu przebadano 201 kąpielisk znajdujących się w Polsce, z których pobrano 1073 próbki wody. Okazało się, że 90 proc. polskich kąpielisk spełniało normy unijne, 9,5 proc. nie doczekało się oceny, ponieważ były to obiekty nowe, a tylko jedno kąpielisko nie spełniło norm – w Jarosławcu.

Ten pozytywny wizerunek nieco psuje fakt, że większość miejsc w Polsce, gdzie ludzie wypoczywają nad wodą, to nie kąpieliska, tylko „miejsca wykorzystywane do kąpieli”. Różnice między nimi na pierwszy rzut oka nie są duże, ale jednak znaczące.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.