PARTNER PORTALU
  • BGK

800 plaż i miejsc kąpieli na cenzurowanym

  • Michał Nowak    10 lipca 2017 - 07:02
800 plaż i miejsc kąpieli na cenzurowanym

W Polsce jest około 200 kąpielisk i 800 miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Na zdjęciu: kąpielisko Pogoria w Dąbrowie Górniczej. (fot. UM Dąbrowa Górnicza)

Gdzie można kąpać się w Polsce? Jakość wody w kąpieliskach łatwo sprawdzimy w internecie, ale trudniej sytuacja wygląda w przypadku nieformalnych kąpielisk, czyli tzw. miejsc wykorzystywanych do kąpieli, dlatego GIS chce zmian.
• W Polsce znajduje się ponad 200 kąpielisk, których jakość wody sprawdzimy na stronie: sk.gis.gov.pl.

• Ale cztery razy więcej jest tzw. miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Informacje o jakości wody w nich posiadają powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

• Główny Inspektorat Sanitarny chce zaostrzyć przepisy dotyczące miejsc wykorzystywanych do kąpieli tak, aby gminy decydowały się na przekształcanie ich w kąpieliska.

 

Wypoczynek nad wodą to najpopularniejsza forma spędzania czasu wolnego w upalne letnie dni. Ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie jeziora i zalewy są bezpieczne. Zanim spakujemy najpotrzebniejsze rzeczy i udamy się na wypoczynek, lepiej sprawdzić, czy woda u celu naszej wyprawy jest – mówiąc językiem sanepidu – „przydatna do kąpieli”.

Sprawa jest dość prosta, jeśli wybieramy się nad kąpielisko. Pod tym pojęciem nie należy rozumieć basenu, lecz wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych. Wystarczy wejść na rządowy serwis kąpieliskowy, który znajduje się pod adresem: sk.gis.gov.pl. Tam znajdziemy mapę kąpielisk w Polsce i informację o tym, które nadają się do kąpieli.

Obecnie w rządowym serwisie widnieją tylko dwa kąpieliska – w Olsztynie i w Pobiedziskach (woj. wielkopolskie) – z których nie można korzystać, ponieważ nie zostały jeszcze otwarte. Pozostałe oznaczone na mapie miejsca są bezpieczne, a wodę w nich określono mianem przydatnej do kąpieli.

Kąpieliska podlegają unijnym kryteriom jakościowym

Trzeba podkreślić, że kąpieliska w Polsce są wyznaczane uchwałami rady gminy i we wszystkich krajach Unii Europejskiej objęte są takimi samymi, rygorystycznymi wymogami. Każdego roku stacja sanepidu pobiera minimum cztery próbki wody z kąpieliska, aby zbadać jej jakość. Natomiast po zakończeniu sezonu kąpielowego, wyniki analizy przekazywane są do Komisji Europejskiej.

Stan kąpielisk w Polsce nie jest zły – świadczy o tym najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) oraz właśnie Komisji Europejskiej, który został opublikowany w maju tego roku. Na potrzeby raportu przebadano 201 kąpielisk znajdujących się w Polsce, z których pobrano 1073 próbki wody. Okazało się, że 90 proc. polskich kąpielisk spełniało normy unijne, 9,5 proc. nie doczekało się oceny, ponieważ były to obiekty nowe, a tylko jedno kąpielisko nie spełniło norm – w Jarosławcu.

Ten pozytywny wizerunek nieco psuje fakt, że większość miejsc w Polsce, gdzie ludzie wypoczywają nad wodą, to nie kąpieliska, tylko „miejsca wykorzystywane do kąpieli”. Różnice między nimi na pierwszy rzut oka nie są duże, ale jednak znaczące.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.