PARTNER PORTALU
  • BGK

83 mln zł na inwestycje melioracyjne

  • PAP    13 kwietnia 2011 - 21:26

Modernizacje kanałów i wałów przeciwpowodziowych w powiatach: gorzowskim, sulęcińskim i strzelecko-drezdeneckim planuje w tym roku Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. W całym województwie lubuskim na meliorację zostanie wydanych 83 mln zł.
- W tym roku zostaną przebudowane wały przeciwpowodziowe na Warcie w rejonie północnym. Mamy dość dużo pieniędzy na ich gruntowną konserwację - powiedział na środowym spotkaniu z przedstawicielami powiatów dyrektor Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (LZMiUW) Janusz Marciniak.

Prace będą prowadzone m.in. na wałach między Gorzowem i Borkiem, Borkiem a Trzebiszewem, Gorzowem i Jasińcem, a także na odcinku Warniki-Witnica. Ponadto będą też wykonywane m.in. na kanale Siedlickim (pow. gorzowski) i Postomskim (pow. sulęciński).

LZMiUW w 2012 roku planuje rozpoczęcie budowy nowej przepompowni w Okszy (powiat gorzowski). Nowoczesny obiekt ma przepompowywać 3,8 m3 wody na sekundę.

Wstępną wartość tej inwestycji szacuje się na 5 mln zł. - W tym roku zakończymy prace dokumentacyjne - zapewnia Marciniak.

W kolejnych latach, w powiecie gorzowskim mają być przebudowane przepompownie w Ludzisławicach, w Starym Polichnie, a także powstać ma nowa w Koszęcinie.

W tym roku za pośrednictwem wojewody lubuskiego na melioracje przekazanych zostanie ponad 83 mln zł, w tym na bieżące utrzymanie wałów nieco ponad 24 mln zł, na usuwanie skutków powodzi 9 mln zł, na inwestycje ponad 50 mln zł i na dotacje dla spółek wodnych 199 tys. zł.

Pieniądze pochodzą m.in. z resortu rolnictwa, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także z programu dla Odry 2006 oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

- Najważniejsze, by wydatkować te pieniądze tak, by nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie - powiedział wicewojewoda Jan Świrepo.

Wysoki stan Warty utrzymywał się w woj. lubuskim od listopada 2010 roku. Niekorzystna sytuacja hydrologiczna najbardziej dała się we znaki mieszkańcom lewobrzeżnej części Gorzowa - dzielnic Zawarcie i Zakanale. Wiele posesji dotknęły podtopienia będące wynikiem wysokiego stanu wód gruntowych oraz niedrożnych kanałów i rowów melioracyjnych. Z podtopieniami zmagali się także mieszkańcy podgorzowskich gmin. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.