PARTNER PORTALU
  • BGK

84 projekty do wyboru w budżecie obywatelskim Kęt

  • PAP    4 października 2014 - 12:42

Mieszkańcy Kęt spośród 84 propozycji wybierają od soboty projekty, które zostaną zrealizowane w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Na ten cel samorząd przeznaczył ponad 3,44 mln zł, czyli ok. 4 proc. własnego budżetu.
Z zestawienia przygotowanego przez kęcki magistrat wynika, że większa część propozycji zgłoszonych przez mieszkańców dotyczy budowy parkingów, chodników, rozbudowy oświetlenia, a także remontu budynków użyteczności publicznej.

Najdroższy projekt opiewa na kwotę 617 tys. zł i dotyczy docieplenia budynku jednej ze szkół wraz z salą gimnastyczną. Kęczanie zaproponowali także dofinansowanie lokalnego klubu sportowego Hejnał, remontu bieżni, budowy kortu tenisowego oraz zakupu kosiarki samojezdnej dla LKS Sokół Witkowice.

"Mieszkańcy mogą głosować do 20 października poprzez interaktywny formularz na stronie www.budzetobywatelski.kety.pl lub na kartach do głosowania" - poinformowała sekretarz miasta Ewelina Jura-Bączek.

W tym roku pod głosowanie trafiło o dziewięć projektów mniej niż podczas poprzedniej edycji. Jak wyjaśniła Jura-Bączek, jest to efekt porozumień między dzielnicami, które łączą swe siły i proponują wspólne pomysły.

Czytaj też: Dopiero trzeci budżet obywatelski jest dobry 

W ubiegłym roku zainteresowanie plebiscytem było w Kętach ogromne. W głosowaniu uczestniczyło 10 tys. osób spośród ponad 30 tys. mieszkańców miasta i okolicznych sołectw. Wybrano 31 projektów. Większość z nich została już zrealizowana. To m.in. budowa chodników, wykup ziemi pod parkingi czy remont placu przy remizie. Sfinansowano też wyjazd nad morze i do Zakopanego dla dzieci ze świetlic środowiskowych.

Kęty ustalając wysokość budżetu obywatelskiego kierują się liczbą zameldowanych mieszkańców. Na każdego przypada 100 zł, z czego 90 zł ma trafić na inwestycje, a 10 zł na wydatki bieżące. Zadania powinny mieć charakter lokalny i dotyczyć poszczególnych dzielnic.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.