PARTNER PORTALU
  • BGK

85,3 mln zł wsparcia po powodzi

  • PAP    10 września 2010 - 15:06

Ponad 85,3 mln zł wsparcia otrzymają dwie gminy w powiecie płockim: Słubice i Gąbin (Mazowieckie), które najbardziej ucierpiały podczas majowej i czerwcowej powodzi po przerwaniu wału w Świniarach.
Jak poinformował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podczas piątkowej konferencji prasowej w Gąbinie pod Płockiem, przyznane w ramach rządowego Programu Pomocy 3x200 środki zostaną przeznaczone na odbudowę zniszczonej infrastruktury.

Program 3x200 obejmuje fundusze pochodzące z trzech źródeł: MSWiA, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Unii Europejskiej.

- To istotna decyzja finansowa i znaczące wsparcie, dotyczące ważnych projektów, w tym budowy domów mieszkalnych dla powodzian z gminy Gąbin, którzy zdecydują się przenieść na tereny niezalewowe - podkreślił Kozłowski.

Projekt, na który przeznaczonych zostanie 40,5 mln zł, dotyczy budowy 150 domów wraz z infrastrukturą techniczną w nowej lokalizacji. Dzięki niemu będą mogli przeprowadzić się mieszkańcy miejscowości: Troszyn Polski, Troszyn Nowy, Borki Dolne, Piaski, Stara Korzeniówka i Nowe Wymyśle oraz Dobrzykowa. Nowe, planowane lokalizacje to miejscowości: Górki, Nowe Grabie, Polskie Grabie, część wsi Piaski oraz miasto Gąbin.

- Bardzo duża część mieszkańców z terenów objętych wcześniej powodzią chce przenieść się na nowe, bezpieczne tereny. Obecnie to 104 rodziny, które zadeklarowały udział w projekcie. Nowe domy powstaną, zgodnie z sugestią mieszkańców, w pobliżu dotychczasowych gospodarstw i pól uprawnych - powiedział burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak.

Dodał, że nowe domy będą budynkami komunalnymi lub prywatnymi, a także budowanymi wspólnie przez samorząd i mieszkańców.

- To trwałe rozwiązanie problemu zagrożenia powodziowego, unikatowe w skali kraju. Może to być rozwiązanie wzorcowe dla wszystkich gmin popowodziowych - zaznaczył wojewoda Kozłowski.

Z puli rządowego wsparcia dla gmin Słubice i Gąbin w ramach programu 3x200 ponad 14,3 mln zł przeznaczonych zostanie m.in. na działania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a ponad 10,2 mln zł na projekty z zakresu infrastruktury środowiskowej. Projekty realizowane będą przez samorządy we współpracy z wojewodą mazowieckim.

Gminy Słubice i Gąbin zostały dotknięte powodzią dwukrotnie: pod koniec maja i na początku czerwca. Gdy 23 maja Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach w obu gminach zalanych zostało około 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości. Ewakuowano wtedy około 2,5 tys. mieszkańców i ponad 2300 sztuk zwierząt, w tym hodowlanych.

Kiedy woda z zalanych terenów zaczęła ustępować, do domów zaczęli powracać ludzie. Jednak 6 czerwca w związku z ponowną falą wezbraniową na Wiśle w gminach Słubice i Gąbin ogłoszono powtórną ewakuację. W obu gminach rzeka zalała wtedy miejscowości dotknięte powodzią wcześniej.

Obecnie na terenach popowodziowych w gminach Słubice i Gąbin trwają wciąż prace remontowe i porządkowe w gospodarstwach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.