PARTNER PORTALU
  • BGK

89 projektów we wrocławskim budżecie obywatelskim

  • pap    7 października 2014 - 18:56
 89 projektów we wrocławskim budżecie obywatelskim

Władze Wrocławia zakwalifikowały 89 projektów w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego i wydadzą na ten cel 20 mln zł. Są to m.in. trasy rowerowe, obiekty rekreacyjne, ale też budowa chodników, parkingów i placów zabaw. Głosowało ponad 153 tys. wrocławian.
Do tegorocznego budżetu obywatelskiego we Wrocławiu zgłoszono 483 projekty, z których do głosowania dopuszczono 314 pomysłów mieszkańców. Przez dwa tygodnie ponad 153 tys. wrocławian oddało swój głos - ponad 80 procent przez internet.

Czytaj też: Dopiero trzeci budżet obywatelski jest dobry

Tegoroczną nowością był podział zgłoszeń na trzy kategorie ograniczone kwotami: do 100 tys. zł, 500 tys. zł i do 1,5 mln zł. W założeniu chodziło o to, by projekty większe nie pozbawiały szans na zrealizowanie tych mniejszych lokalnych inicjatyw.

Ostatecznie do realizacji zakwalifikowano 89 projektów, które będą kosztować 20 mln zł.

Najwięcej głosów, bo ponad 15 tys. otrzymał projekt budowy dziesięciu kilometrów tras rowerowych w centrum miasta zgłoszony przez stowarzyszenie Rowerowy Wrocław. Będzie zrealizowany za 1,5 mln zł. Podobne finansowanie w kwotach przekraczających milion zł zyskało też pięć kolejnych wniosków związanych z budową dużych parków rekreacyjnych i boisk sportowych.

Czytaj też: Partycypacja społeczna. Czy to tylko referenda odwoławcze i budżet obywatelski?

"Dla nas niezwykle ważne były te najmniejsze, lokalne inicjatywy i bardzo się cieszę, że udało się zakwalifikować do wykonania wszystkie 61 z nich" - powiedziała na konferencji prasowej we wtorek radna Urszula Wanat, inicjatorka wrocławskiego budżetu obywatelskiego.

Mniejsze wnioski to przede wszystkim budowa chodników, parkingów, placów zabaw, oświetlenia ulicy czy pomysły na uporządkowanie podwórek.

Jak zadeklarował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, budżet obywatelski w kolejnym roku będzie wynosił również 20 mln zł, a w następnych latach będzie wzrastał.

"Spodziewałem się, że zainteresowanie wrocławian będzie duże, ale liczba głosujących ponad 150 tysięcy osób budzi szacunek. Wiedza na temat poparcia dla tych projektów, które teraz nie będą zrealizowane, też jest dla nas ważna, ponieważ pokazuje, czego oczekują mieszkańcy" - dodał Dutkiewicz.

W poprzedniej pilotażowej edycji wrocławskiego budżetu obywatelskiego wykonano 8 projektów za łączną kwotę 3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.