PARTNER PORTALU
  • BGK

9 mln zł na budżet obywatelski w Gdańsku

  • PAP    1 sierpnia 2013 - 14:05
9 mln zł na budżet obywatelski w Gdańsku

- Dziewięć milionów złotych chce przeznaczyć miasto Gdańsk na budżet obywatelski. Pierwsze propozycje dotyczące wydania miejskich pieniędzy mieszkańcy mogliby zgłosić w październiku, a w lutym przyszłego roku odbyłoby się głosowanie ws. podziału środków.
O zamiarze wprowadzenia budżetu obywatelskiego poinformowali w czwartek na konferencji prasowej przedstawiciele gdańskiego samorządu.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał, że miasto już od wielu lat przekazuje spore kwoty na różnego rodzaju społeczną działalność prowadzoną przez organizacje pozarządowe. "Tylko w ubiegłym roku była to suma wynosząca ponad 35 mln zł" - powiedział prezydent, dodając, że wprowadzenie budżetu obywatelskiego będzie kolejnym krokiem do zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz swojego miasta.

Jak poinformował Adamowicz, w najbliższych dniach do rady miasta ma zostać skierowany projekt uchwały ustanawiającej zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Koncepcję tę przygotowała grupa gdańskich radnych należących do Platformy Obywatelskiej.

Czytaj też: Gowin: upowszechnić budżet obywatelski

Projekt zakłada, że Gdańsk zostałby podzielony na sześć okręgów konsultacyjnych, z których każdy miałby do dyspozycji 1,5 ml zł. Pomysły na wydanie pieniędzy z pierwszego budżetu można będzie zgłaszać od 15 do 31 października. Każdy wniosek będzie musiał być poparty przez co najmniej 15 osób w wieku powyżej 16 lat.

Pieniądze z budżetu obywatelskiego miałyby być przeznaczane na zagospodarowanie terenów rekreacyjnych, wiaty i otoczenie przystanków, zmiany w organizacji ruchu, poprawę bezpieczeństwa, naprawę infrastruktury i podniesienie estetyki oraz remonty miejskich obiektów użyteczności publicznej. Maksymalna wysokość kwoty na konkretny projekt nie mogłaby przekroczyć 500 tys. zł.

Ze zgłoszonymi przez mieszkańców projektami zapoznawałby się zespół konsultacyjny złożony z 21 osób: radnych miasta, radnych dzielnic, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz urzędników specjalizujących w różnych dziedzinach. Po weryfikacji wniosków, w lutym 2014 r. miałoby się odbyć głosowanie nad konkretnymi propozycjami.

Według propozycji głosowanie - w formie elektronicznej i w wyznaczonych punktach w mieście - trwałoby dwa tygodnie. Mogliby brać w nim udział mieszkańcy powyżej 16 roku życia (łącznie z osobami, które ukończyły 16 lat w dniu rozpoczęcia konsultacji - 15 października). Zwycięskie projekty musiałyby zostać zrealizowane do końca 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.