PARTNER PORTALU
  • BGK

95 mln z EBI na tegoroczne inwestycje miejskie

  • PAP    20 sierpnia 2010 - 18:35
95 mln z EBI na tegoroczne inwestycje miejskie

Na wydatki związane z inwestycjami, m.in. budową szkoły muzycznej, przeznaczą władze Radomia pierwszą transzę kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, czyli 95 mln zł. Wartość całego kredytu wynosi 200 mln zł.
Ryszarda Kitowska z Kancelarii Prezydenta Radomia dodała, że budowa nowego obiektu szkoły muzycznej, który we wrześniu zostanie oddany do użytku, kosztuje miasto 44 mln zł; połowę pieniędzy na ten cel pozyskano z funduszy unijnych.

Inne inwestycje finansowane z pierwszej raty kredytu EBI to m.in.: budowa bloków z mieszkaniami socjalnymi, hali sportowej przy szkole budowlanej, budynku nowego przedszkola oraz trzeciego w Radomiu basenu pływackiego.

Radomscy radni wyrazili w marcu zgodę na zaciągnięcie kredytu w EBI w latach 2010-2012 w łącznej wysokości 200 mln zł. Z pieniędzy tych dofinansowanych zostanie 16 inwestycji, głównie drogowych i oświatowe o łącznej wartości 620 mln zł.

Kitowska wyjaśniła, że Radom wybrał EBI, ponieważ bank ten oferuje znacznie korzystniejsze dla gminy warunki kredytu niż banki komercyjne.

Z wyliczeń radomskiego magistratu wynika, że po zaciągnięciu pierwszej raty kredytu łączne zadłużenie miasta wyniesie 310 mln, czyli 37 proc. planowanych dochodów budżetowych.

- Jest to poziom znacznie niższy od określonego ustawowo za dopuszczalny (60 proc.). Przy zadłużeniu na tym poziomie mamy jeszcze około 200 mln marginesu bezpieczeństwa - podkreśliła Kitowska. Dodała, że miasto będzie sięgać po kolejne transze kredytu w zależności od sytuacji finansowej i ewentualnych potrzeb w tym zakresie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.