PARTNER PORTALU
  • BGK

A na świętokrzyskie drogi 25,25 mln zł

  • PAP    16 stycznia 2013 - 19:21
A na świętokrzyskie drogi 25,25 mln zł

Siedem odcinków dróg powiatowych i 17 gminnych będzie w tym roku wybudowanych lub wyremontowanych w ramach programu przebudowy dróg lokalnych - podał świętokrzyski urząd wojewódzki. Dotacja dla świętokrzyskich samorządów wyniesie 25 mln 250 tys. zł.
Jak poinformowała  rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda, maksymalne dofinansowanie w wysokości 50 proc. kosztów może zostać przeznaczone na inwestycje dot. pięciu dróg powiatowych i 16 gminnych.

Największym projektem współfinansowanym w ramach programu w Świętokrzyskiem będzie budowa należącej do powiatu skarżyskiego ulicy 3 Maja w Skarżysku-Kamiennej. Prace na ponad dwukilometrowym odcinku wyceniono tam na ponad 10 mln zł. W tym przypadku inwestor otrzyma maksymalną możliwą kwotę wsparcia inwestycji, czyli 3 mln zł.

Pieniądze na przebudowę dróg otrzymają powiaty: starachowicki, skarżyski, kielecki oraz miasto Kielce. Wśród gmin, dofinansowanie otrzymają m.in.: Busko Zdrój, Strawczyn, Pińczów, Końskie, Ostrowiec Świętokrzyski, Jędrzejów, Włoszczowa oraz Secemin.

Był to już drugi nabór na dofinansowanie tzw. schetynówek na 2013 rok. Pierwszy, przeprowadzony we wrześniu, został unieważniony z powodu zmiany zasad dofinansowania projektów. "Wcześniejszy nabór zakładał maksymalną kwotę dofinansowania na poziomie 30 proc.; zmienione warunki zwiększyły kwotę dofinansowania do 50 proc." - wyjaśniła Wojda.

W drugim naborze, zakończonym w grudniu 2012 r., do świętokrzyskiego urzędu wojewódzkiego samorządy zgłosiły 64 projekty na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 47 mln zł.

Jak wytłumaczyła Wojda, lista z inwestycjami zakwalifikowanymi do dofinansowania trafiła do akceptacji do ministerstwa administracji.

Jeśli w procedurze przetargowej samorządom uda się zaoszczędzić, lista projektów objęta Narodowym Programem Przebudowy Dróg Lokalnych w Świętokrzyskiem będzie wydłużona o kolejne, które w rankingu urzędników zdobyły najwięcej punktów.

Czytaj też: Schetynówki z większą kasą z budżetu państwa

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.