A reszta metropolii pozostanie wizją?

  • Przegląd prasy/Dziennik Łódzki
  • 21-01-2011
  • drukuj
Miało być ich siedem, dwanaście, a nawet szesnaście. Ostatecznie w ustawie o obszarach metropolitalnych pozostały dwie: śląska i warszawska.
A reszta metropolii pozostanie wizją?

Utworzenie kolejnych metropolii pozostawiono samorządom, co oznaczało: jak się ze sobą dogadacie, stworzycie metropolię. To rozwiązanie także okazało się nie do przyjęcia, w efekcie prace nad ustawą metropolitalną zostały odłożone ad acta - czytamy w Dzienniku Łódzkim.

Szkoda, bo ustawa metropolitalna dla Łodzi oznaczałaby wiele korzyści - jakie?

- Jako metropolia Łódź mogłaby bez problemu zrealizować inwestycję Łódzkiego Tramwaju Regionalnego, bo jako metropolia mogłaby się ubiegać o dofinansowanie całości projektu, czyli także dla Zgierza, Pabianic i Ksawerowa. A tak tramwaj jeździ tylko po Łodzi.

- Kolejny mocny argument to grunty leżące na granicy miast, choćby Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która część terenów ma w Konstantynowie. Metropolia Łódzka dysponowałaby całym tym gruntem, co znacznie mogłoby ułatwiłoby ułatwić pozyskanie dużego inwestora.

- Korzyścią z metropolii na pewno były też wspólne inwestycje drogowe, czyli remonty ulic nie tylko do granic miast, ale również poza te granice. No właśnie byłyby...

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU