PARTNER PORTALU
  • BGK

A reszta metropolii pozostanie wizją?

  • Przegląd prasy/Dziennik Łódzki    21 stycznia 2011 - 13:00
A reszta metropolii pozostanie wizją?

Miało być ich siedem, dwanaście, a nawet szesnaście. Ostatecznie w ustawie o obszarach metropolitalnych pozostały dwie: śląska i warszawska.
Utworzenie kolejnych metropolii pozostawiono samorządom, co oznaczało: jak się ze sobą dogadacie, stworzycie metropolię. To rozwiązanie także okazało się nie do przyjęcia, w efekcie prace nad ustawą metropolitalną zostały odłożone ad acta - czytamy w Dzienniku Łódzkim.

Szkoda, bo ustawa metropolitalna dla Łodzi oznaczałaby wiele korzyści - jakie?

- Jako metropolia Łódź mogłaby bez problemu zrealizować inwestycję Łódzkiego Tramwaju Regionalnego, bo jako metropolia mogłaby się ubiegać o dofinansowanie całości projektu, czyli także dla Zgierza, Pabianic i Ksawerowa. A tak tramwaj jeździ tylko po Łodzi.

- Kolejny mocny argument to grunty leżące na granicy miast, choćby Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która część terenów ma w Konstantynowie. Metropolia Łódzka dysponowałaby całym tym gruntem, co znacznie mogłoby ułatwiłoby ułatwić pozyskanie dużego inwestora.

- Korzyścią z metropolii na pewno były też wspólne inwestycje drogowe, czyli remonty ulic nie tylko do granic miast, ale również poza te granice. No właśnie byłyby...

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.